Skip to content

Kouzlo vědomého pohybu

Když se mysl ponoří do těla a dokáže zázraky

Dvoudenní – víkendový – intenzivní kurz vědomého pohybu

Všichni, kdo mě už znáte, tak taky víte, že cokoliv vám na svých kurzech předávám, je vždy nějakým způsobem spojeno s mojí osobní zkušeností, hromadou informací a hlavně, mým nadšením pro věc. Ani u tohoto kurzu to není a nemůže být jinak.

Nejprve to byla „jen“ informace, která „přišla“ ve správný čas, potom „wow“ efekt a pak se to celé dalo do pohybu, a to doslova. Takže když jsem objevila cvičení “ Thomas Hanna – Essential Somatic Movement Education“ (doslova učení základního pohybu těla), bylo to, jako bych objevila chybějící dílek skládačky, který jsem podvědomě hledala mnoho let, jako když někde uvnitř cítíš, že ti ještě „něco chybí“, ale nevíš, co to je.

Nejprve jsem jako vždy hledala další informace, ověřovala a pátrala. Přečetla jsem knihu „The Pain Relief Secret“ (How to Retrain Your Nervous System, Heal Your Body and Overcome Chronic Pain) – v překladu „Tajemství uvolnění bolesti“ (Jak přeškolit či přeučit nervový systém, uzdravit tělo a překonat bolest), abych pochopila „filosofii“ vědomého pohybu, která mi zcela učarovala, protože až neuvěřitelně koresponduje se vším, co celé roky předávám druhým a co k obrovským životním změnám a léčení pomohlo i mě.

A tak začala moje nová „cesta do nitra“ mého těla – zcela novým způsobem, do zcela „nové dimenze reality“, která jen čekala na objevení.

Myšlenkové programy a vzorce, uložené často hluboko v podvědomí, jsou klíčovým tématem v podstatě každého kurzu – od meditací , kraniosakrální terapie až po neuro-spinální rebalanci, protože ať si to uvědomujeme nebo ne, právě kolem nich se točí všechny naše nezdary, neúspěchy, problémy ve vztazích a jsou dokonce i příčinou téměř všech zdravotních neduhů, nemocí a zdravotních komplikací.

Teď už víme, že mozek uloží každé napětí, každý sebemenší OPAKOVANÝ stres taky do svalů a ty PŘIZPŮSOBÍ programům, které žijeme a POCITŮM, které převládají v našem každodenním prožívání.

Vědomý pohyb je proto další unikátní způsob, jak můžeme zcela neinvazivním, ale naopak velmi příjemným a citlivým způsobem postupně napětí z těla uvolnit, aniž bychom museli „jít do kontaktu“ s emocemi, které zvýšené napětí v těle způsobily.

Můžeme tak postupně uvolňovat zkrácené svaly a obnovit funkčnost pohybového aparátu, protože vůbec není pravda, že s věkem přichází jeho omezení a ztráta pohyblivosti. Už POUHÉ postupné uvolňování svalů a vnitřních tkání ZPŮSOBÍ, že se dají do pohybu klouby a celý skelet se začne pohybovat jako jeden CELEK. Je to opravdu zážitek, který vám může změnit kvalitu života. Můžete mít dokonce pocit (moje zkušenost), že se vaše tělo „přenastavuje“ a vy zažíváte svobodu pohybu, jako ohromný nárůst energie v těle a chuti do života.

  • Kdo jste prošli kurzy meditace, máte už vlastní zkušenost, jak můžete být v kontaktu sami se sebou na mnohem hlubší úrovni bytí, než jste byli dosud zvyklí a pochopili jste, že tím vstupujete do „světa“ nových, dosud netušených možností a je už pouze na vás, jak si tento kontakt udržíte a jak je využijete.
  • Pokud jste absolventi Kraniosakrální terapie (cestou hluboké relaxace, rezonance), pak už jste se naučili, jak vstoupit do hlubokého kontaktu s lidským tělem a jak se spojit s vnitřní Inteligencí (která je svou podstatou stejnou silou, jaká utváří, organizuje a řídí vesmír) a uvědomili jste si, co je nám skryto – jaké má lidské tělo schopnosti, jak umí organizovat a léčit samo sebe – za určitých podmínek, pokud mu je  vytvoříme.
  • Pokud jste prošli také kurzy Neuro-spinální rebalance, objevili jste další unikátní „nástroj“ pro vnitřní práci s naším tělem, který nám pomáhá k uvolnění nahromaděných energetických blokád nebo chemických „zápisů“ v těle (způsobených vnitřními emočními konflikty či traumatickými nebo stresovými prožitky), které jsou velmi často příčinou nejrůznějších zdravotních komplikací a nezdarů v našem životě.

Vědomý pohyb je třešinka na dortu – chybějící dílek do skládačky.

Od duchovní esence Já (od meditací a hlubokého kontaktu se sebou samými) postupně „stoupáme“ nahoru (zevnitř ven) k fyzickému tělu, od měkkých tkání, orgánů až po kosti, klouby a celý skelet. Je to jednoduché a velmi přirozené. Propojili jsme duchovní podstatu s fyzickým tělem, abychom mohli žít šťastný a plnohodnotný život, jehož „vedlejším“ efektem by mělo a mohlo být – zdraví.

Více o tom, co umí programy mysli a co to je vědomý pohyb popisuji zde:

https://v-laska.com/kouzlo-vedomeho-pohybu/

Ke kurzu vědomého pohybu jsem se nechala přemluvit a po pravdě, je to pro mě velká motivace a velká výzva. Ale jako vždy – těším se na to.

Tento kurz NENÍ předání o metody nebo nějakého cvičebního systému či programu. Není ani náhradou kvalifikované lékařské péče a není to ani žádné „zdravotní cvičení“. 

Kurz vědomého pohybu vnímám jako další unikátní „nástroj“, který nám umožňuje hluboké propojení s fyzickým tělem, tentokrát trochu jiným způsobem – skrze fyzický POHYB a vědomý DECH. Pomáhá nám k uvolnění napětí z celého těla a pomáhá nám OBNOVIT a NAPRAVIT vše, co v dané chvíli může být obnoveno a napraveno přirozeným způsobem, abychom se mohli pohybovat a žít bez zbytečných bolestí, omezení a bez pomoci druhých.

Moje osobní zkušenost s „cvičením“ vědomého pohybu je tato:

„Vnímáš sebe sama v prostoru – jinak než dosud. Pomalu, jemně a vědomě učíš svoje tělo úplně novým pohybům. Postupně si uvědomuješ svaly a klouby, které se různých pohybů těla účastní a vnímáš jejich vnitřní propojení. Postupně a bez úsilí objevuješ dokonalý svět svého fyzického těla. Naučíš se dýchat tak, aby tvůj dech byl plynulý a dokonale v souladu s přirozeným a volným pohybem těla. Tvoje tělo se postupně zbavuje napětí, uvolňují se svaly, „rozplétají“ se fascie a pomalu se uvolňují nejrůznější překážky a blokády, které byly v těle nahromaděny.

Tvoje tělo se postupně začne uvolňovat natolik, že se při cvičení už pohybuje jako jeden celek, volně a nenuceně, jako když „pluješ“ prostorem nebo plaveš ve vodě. Ta změna, kterou si prožiješ, je ohromující. Najednou zjistíš, že lépe spíš, chodíš vzpřímeně, aniž stahuješ zadek nebo zatahuješ břicho (jako dřív). Nefuníš už při chůzi do kopce a najednou sedíš rovněji, a dokonce už si nedáš ani nohu přes nohu, protože ti to přijde nepřirozené. Pohybuješ se „úplně jinak“ – jaksi volně a lehce a pak taky začneš vnímat, že nejrůznější omezení a bolesti, které tě dřív trápily, jsou pryč. Je to neuvěřitelné a nádherné dobrodružství. Je to „cvičení“, které vlastně cvičením ani není, a pokud si z něj vytvoříš nový návyk, nic lepšího se ti zřejmě nemohlo stát.“

Cena kurzu je                           4 600,- CZK

Snížená cena                             2 900, CZK  (pro absolventy kurzů NSR, navazuje)

Cena pokračovacích kurzů        2 500,-     CZK

Na tomto kurzu vám postupně předám všechno o vědomém pohybu, jak jsem se naučila já a učím se dál. Jako vždy – jednoduchým, snadno uchopitelným a srozumitelným způsobem. Informace, filosofii vědomého pohybu a především to nejdůležitější – samotnou praxi, na které stavím vlastní zkušenost, jsem čerpala a čerpám z několika zdrojů, které jsem si velmi pečlivě vybírala, do nich jsem investovala a v případě vašeho zájmu vám je ráda doporučím a kontaktní údaje vám předám na kurzu.

Více a podrobněji o vědomém pohybu – jak to vnímám já – najdete zde:

https://v-laska.com/kouzlo-vedomeho-pohybu/

Termíny kurzu – v případě vašeho zájmu – najdete zde:

https://v-laska.com/terminy-kurzu/kouzlo-vedomeho-pohybu/

Těšííííím se na vás, viki

Dodatek:

V obou článcích „Kouzlo vědomého pohybu“ odkazuji jmenovitě na metodiku „Thomas Hanna Somatic Education“ a vy si samozřejmě můžete najít kontakty, stránky či dokonce videa a vůbec nemusíte být odkázáni na tento můj kurz.  Ale abych byla upřímná, přesně takhle jsem si na začátku „naběhla“ i já. Našla jsem si videa a začala jsem okamžitě cvičit. Jenže stal se pravý opak toho, co jsem  – podle popisů na webech – očekávala. Místo ústupu bolestí zad mě bolelo snad všechno, co ještě nikdy předtím a dokonce jsem si natáhla mezižeberní svaly. Teprve až jsem se začala „nořit“ do knihy a filosofie této úžasné metody, přišel „aha“ moment a já se jsem si našla lektora, který se mi zdál nejlepší (a taky kvůli angličtině nejsrozumitelnější) a přihlásila jsem se na kurz, protože mi konečně došlo (nejlepší metodou ze všech – pokus/omyl), že toto není cvičení ve smyslu „cvičení“ – usilování, snažení, napínání, počítání, posilování a to všechno – jak jsme na to zvyklí. To je právě ten největší omyl a k tomu tak trochu svádí i videa, protože si myslíme, že to známe a hned na to „vletíme“ 🙂 Video ukazuje prostě pouze ten pohyb. 

Takže teprve až se můj stav pořádně zhoršil, nevzdala jsem to, ale začala jsem znova, tentokrát už v rámci kurzu krok za krokem, s velkou pozorností a trpělivostí k sobě a hlavně – s naprosto novým přístupem ke svému tělu. A teprve potom, až jsem „přesměrovala model cvičení“ v hlavě na úplně nový režim, začaly se dít zázraky. A i když „si myslím“, že svoje tělo znám dobře, najednou to byly úplně nové vjemy, nové pocity a doslova objevování nové dimenze a ještě větší respekt k dokonalosti těla. A teprve potom jsem začala naplno vnímat souvislosti – od meditací, krania až po neuro – jak to vlastně všechno zapadá jedno k druhému. 

Nicméně nezůstala jsem pouze u jednoho kurzu a nezůstala jsem ani u jedné knihy. Učím se dál a moje nadšení je ještě větší než předtím.

A prozradím vám ještě něco –  to celé mi změnilo pohled na stárnutí, protože vůbec to nemusí být tak, jak nám celý život vtloukají do hlavy. Může to být taky úplně jinak.

viki