Skip to content

Zdravé nehty versus nehtové plísně

Všichni si přejeme být zdraví, mít krásné, zdravé tělo a k tomu samozřejmě patří i krásné a zdravé nehty. Bohužel, jedním z fenoménů „moderní“ doby jsou plísně, tedy nejrůznější mykózy a bakteriální a virové infekce.Když se například v létě podíváte kolem sebe, třeba ve frontě u pokladny v supermarketu, nebo na veřejném koupališti, budete šokováni, že uvidíte „plísně nehtů“ všude kolem. Pro mě osobně to nebylo příjemné zjištění.

Je to paradox, když zároveň na nás ze všech stran útočí reklamy, co všechno můžete udělat (tedy myšleno koupit si) proto, abyste je neměli a abyste jimi netrpěli.  Nebo je to zase všechno jinak ?

Před několika lety jsem řešila stejný problém.

Při pohledu zpátky, to bylo pro mě jedno z emočně i fyzicky náročnějších životních období a obvykle tak, jak se cítíme, cítí se i každá buňka našeho těla. Jsme-li unavení a vyčerpaní, nejsme příliš šťastní – už to samo o sobě se stává základem pro okyselení vnitřního prostředí těla a jak víme, tady začíná veškerá patologie. Pak stačí, abyste šli s dětmi na koupaliště a první plíseň, kterou „potkáte“, je vaše.

A to se samozřejmě stalo i mě. Nešla jsem sice s dětmi na koupaliště, ale dost možná jsem někdy v tu dobu byla v krytém bazénu, nebo na veřejném koupališti, zkrátka někde, kde jsem taky „potkala“ plíseň – a byla moje. A taky je možné, že si v obchodě s obuví „pouze“ vyzkoušela botu na bosou nohu, aniž bych použila ochrannou ponožku-ťapku. Zpočátku si toho vůbec nevšimnete. Nehet u nohy vypadá, jako když si „skopnete“ palec a začne se nenápadně vysušovat.

nehtove plisne na nohou

Do té doby jsem nikdy nic podobného neřešila, takže mě tato problematika ani nijak zvlášť nezajímala. Ale můj nehet na palci u nohy se horšil. Tak jsem šla do lékárny, bylo léto, měla jsem sandály a nehet byl vidět. Paní lékárnice se podívala okem znalce a sdělila mi chladným hlasem, že mám nehtovou plíseň a obratem mi nabídla několik – samozřejmě ne levných – preparátů.

V dobré víře jsem okamžitě – podle návodu – zbrousila nehet pilníkem a kapala kapičky a mazala mastičky.

Samozřejmě zbytečně a dnes se tomu musím smát. Musím se smát sama sobě, protože mi skutečně chvíli trvalo, než mi to celé došlo. Jsme-li oslabeni, k čemuž stačí nějaké smutné nebo stresové období, špatná strava – obvykle v takovou dobu máme zvýšenou potřebu cukru, takže máme stále chuť na něco sladkého „na nervy“ a tak si zaděláváme na pěkný malér.

Plíseň „na povrchu“ je totiž pouze odrazem toho, co je uvnitř !

nehtove plisne

Ale ani doktor, ani žádný lékárník, vám to neřekne! Neřekne vám, že vaše tělo je z nějakého důvodu překyselené. On to buď neví, nebo ho to nezajímá.

Přátelé, proč by to dělal, když si můžete kupovat masti, kapky, krémy, nakonec si nechat strhávat nehty a chodit na „léčbu“, a to donekonečna, protože vám to možná pomůže jen krátkodobě.

Můžete navštěvovat „specialisty“ a pokud nevyřešíte problém uvnitř, sami se sebou, plíseň se vám stejně za chvíli vrátí zpátky, protože jí je u vás zkrátka dobře.

Když mi tohle konečně došlo, uvědomila jsem si všechny aspekty mého současného života (v dané době) a hledala ty, které se dají, nejlépe ihned, změnit k lepšímu – v můj prospěch. Sem neodmyslitelně patří : špatné nálady, podrážděnost, emoční výkyvy, trápení, lístosti, pocity křivdy i viny a samozřejmě by se našlo mnohem víc. To všechno způsobí okyselení vnitřního prostředí a pokles imunity. Prvními příznaky je únava nebo vyčerpanost, bolesti hlavy, drobné virózy. 

Ze dne na den – v rámci možností – jsem zahájila alespoň částečnou detoxikaci a radikálně jsem změnila stravu – bez mouky, kávy, cukru a mléka – hlavně chemikálií a sladkostí.  Pila jsem jen čistou vodu, abych očistila orgány, jako játra a ledviny a pila jsem detoxikační čaje. V tu dobu jsem neustále cestovala, takže to nebylo až tak snadné, ale když se chce, jde všechno. Při změně „vnitřních i vnějších“ podmínek jsem dál zkoušela „zaručené“ preparáty, chemické z lékárny i přírodní. Po pravdě, nejhorší, co jsem si spáchala na samotném začátku tzv. léčby bylo obroušení nehtu, protože mi trvalo minimálně 3 roky, než se nehet alespoň trochu vrátil do původní (krásné) podoby.

Jednou jsem (u nás v česku) hledala bylinné směsi na podporu detoxikace a narazila jsem na stránky bylináře, pana Jukla. A jakoby „náhodou“ se mi na obrazovce objevil obrázek „sírová mast“. Ale já vím, že žádné náhody neexistují. Tu mast jsem koupila a hned, když mi balíček přišel, cítila jsem, že to je konečně ono, čím svůj pošramocený nehet doléčím. A přesně to se stalo.

zdrave nehty sirova mastTakže si dovoluji touto cestou projevit vděčnost za tento opravdu fungující preparát bylináře Jukla. Mast jsem používala ráno i večer a kdykoliv během dne, kdy jsem si vzpomněla. Nehty dobře promasírujte a hlavně i okolí nehtu. Nehet jsem zachránila a vrátila se mu původní, krásná podoba, lesk i tvar. Dnes používám mast jen občas, pouze preventivně.

A taky je mi jasné – jak uvnitř, tak navenek. Jak nahoře, tak dole.

Přeji vám krásné a zdravé nehty.

Viki

Poznámka: Nehty na všech obrázcích naštěstí nejsou moje. Obrázky jsem si pouze vypůjčila z internetu.