Skip to content

Souvisí Alzheimer s margaríny ?

V posledních letech se objevují poměrně alarmující zprávy o souvislostech margarínů s nárůstem Alzheimerovy nemoci. Podle mého názoru, tyto zprávy stojí minimálně za úvahu.

Tedy – zapojme selský rozum:

Pokud chcete dát uměle vyrobenému tuku – margarínu – příchuť obyčejného másla, musíte do něj přidat diacetyl. Diacetyl příjemně voní po másle a oříšku. Je postřehnutelný v koncentraci od 2mg/l.

Bylo zdokumentováno, že tato chemická látka vyvolává mnohá onemocnění plic a další zdravotní problémy u lidí pracujících v továrnách, kde diacetyl používají jako přísadu. Nejnovější výzkum již naznačuje, že diacetyl může být jednou z příčin vzniku Alzheimerovy choroby.

Čerstvá studie University of Minnesota prokázala, že diacetyl podporuje ukládání shluků bílkovin známých jako Beta-Amyloid v mozku, což je charakteristický znak onemocnění Alzheimerovou chorobou.

Co říká Wikipedia?

Amyloid beta (Aß) je hlavní složkou senilních plaků a neurofibrilárních klubek, které byly nalezeny v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Jedná se o vláknitý bílkovinný agregát nejčastěji složený z 36-43 aminokyselin, patřící do skupiny missfoldních proteinů.

Normal vs alzheimer brain

Experimenty navíc ukázaly, že diacetyl zvyšuje toxické účinky Beta-Amyloidu na mozek.

Diacetyl je sloučenina, která dokáže proniknout krevní mozkovou bariérou. To znamená, že může proniknout přímo k mozku, kde může způsobit značná poškození. Krevní mozková bariéra je polopropustná buněčná vrstva kolem krevních cév v mozku a míše, která zabraňuje velkým molekulám, imunitním buňkám a eventuálním škodlivinám a patogenům, např. virům, prostupovat z krevního řečiště do centrálního nervového systému – mozek a mícha. Prolomení krevní mozkové bariéry může být základem vzniku nervového onemocnění.

Autoři studie se obávají, že lidé pracující v provozech používajících diacetyl podstupují nemalé riziko, jelikož jsou působení tohoto toxinu přímo vystaveni. A co miliony lidí, kteří nakupují a konzumují margaríny pod vlivem televizních reklam a bohužel, i doporučení svých lékařů, kterým bezmezně věří ? A to není vše přátelé. Diacetyl je obsažen i v mnoha dalších potravinách, včetně popcornu, v mnoha cukrovinkách a v potravinách rychlého občerstvení.

Vůbec neznáme a pravděpodobně si ani neuvědomujeme možné riziko „dietního“ diacetylu.

Co dodat?

Omlouvám se svým dětem, které jsem kdysi dávno, když to všechno začalo jako nejskvělejší novinka „zdravé stravy“, že jsem je nutila do konzumace margarínů, jako je „Perla“ a podobných. Mnozí z nás si určitě pamatují reklamu na Perlu – pro děti. Díky Bohu mi to dlouho nevydrželo.