Skip to content

Schusslerovy tkáňové soli

„Obnova buňky a tím i celého těla je výsledkem vyrovnání deficitu anorganických solí.“

Dr. Med. Wilhelm H. Schüssler

Co jsou to tkáňové soli?

 • Jedná se o soubor dvanácti základních minerálních solí, definovaných v 19. století Dr. Schüsslerem. Jsou nezbytné pro život a nacházejí se v tkáních a buňkách lidského organismu. Jde o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku a nalezneme je v tkáních a krvi lidského těla. Jejich rovnováha je nezbytná pro udržení zdraví. Získáváme je přirozeně z potravy. Dnešní zemědělství nám však poskytuje potraviny, které jsou o tyto minerální látky často ochuzené. V důsledku toho i v důsledku zvýšené fyzické a psychické námahy dochází k narušení rovnováhy esenciálních minerálních živin. To se nakonec projeví zdravotními problémy.
 • Doplňkové soli představují minerální látky kvantitativně méně zastoupené, z nichž některé jsou přítomné jen ve stopovém množství.
 • Tkáňové soli bychom neměli zaměňovat s homeopatií, neboť je nevybíráme na základě homeopatického zákona podobnosti, ale dle deficitnosti. Dodáme tělu to, co mu podle některých příznaků chybí. Důležité je i podané množství .
 • Tkáňové soli nelze považovat za medikaci. Pomáhají při přirozené samoléčebné, čistící a regenerační schopnosti těla a poskytují buňkám dobře vstřebatelné živiny pro obnovení rovnováhy těla.
 • Podobně jako homeopatika se tkáňové soli rozpouštějí přímo v dutině ústní. Při dlouhodobém užívání je denní dávka 2 x 1 tbl. (0,5 g). V případě akutních stavů je možné zvýšit na 1 tbl. každé dvě hodiny. Při krvácení nebo vysoké teplotě užijte 1 tbl. po 10-15 min. Je možné užívat i několik solí současně.

 

tkanove soli 2

 

Jednotlivé soli :

Kali Phos (červená)

Biochemická výživa mozku a senzorických nervů.

Odborná literatura uvádí: základní prostředek proti únavě, podporuje koncentraci, paměť. Pomáhá studentům při stresu ze zkoušek, hyperaktivním dětem, starým lidem s únavovými bolestmi v končetinách. Lze použít u depresí, při poruchách srdečního rytmu, nespavosti, podrážděnosti, nervozitě, syndromu vyhoření, při teplotě nad 39°C, nekróze, gangréně nebo pokud se v hlenu objeví krev.

 • Nedostatek se projevuje šedavým nádechem pokožky, nejdříve kolem úst a spánků, později na celé tváři. Extrémní nedostatek se projeví hnilobným zápachem těla a odumíráním tkání.

Výborný přípravek při intenzivním stresu, má rychlý nástup a lze jej použít jako antidepresivum.

Pomůže při náhlé světloplachosti či zvukoplachosti, při únavě, syndromu vyhoření z přepracování ale i psychického stresu, hysterii, podrážděnosti,

ADHA, hyperaktivitě, poruchách koncentrace. Je možné jej podávat předrážděným, nespavým kojencům, kteří vyžadují neustálou pozornost a nošení. Je to základní sůl na šok a na strach, pomůže i při nočních můrách. Hodí se v případě náhlých a prudkých stavů, při horečkách vyšších než 39°C, po těžkém nebo rychlém porodu, kdy je žena hodně vyčerpaná, po potratu. Základní sůl pro rodiče na mateřské dovolené nebo při dlouhodobém ošetřování člena rodiny.

Podpůrně jej lze užívat při chorobách hlavy a mozku, na podporu mentálních funkcí, např. při otřesu mozku, senilní demenci, roztroušené skleróze, Alzheimerově chorobě, autismu, poruchách krátkodobé paměti. Při pískání či hučení v uších, srdeční arytmii způsobené stresem, ztrátě citlivosti nervů, při svrbění dlaní nebo chodidel. Při nemocech projevujících se hnilobným zápachem nebo výtoky s příměsí černé krve. Na únavové bolesti nohou u starých lidí. Při léčbě rakoviny, kdy pacient už nemůže a vzdává se.

Nat Sulph (korálová)

Biochemicky ovlivňuje zejména játra.

Odborná literatura uvádí: slouží k detoxikaci jater a odstranění toxinů a nadbytečné vody z organismu. Pomáhá při poškození jater antikoncepcí, alkoholem, při hepatitidě, infekční mononukleóze. Dále při hubnutí, migrénách, dně, zvracení (např. během těhotenství), bércových vředech.

 • Nedostatek způsobuje otok celého těla, zadržování vody, žlučovitou chuť na jazyku, později zelenožlutý nádech pokožky, červený nos, žluté oční bělmo, váčky pod očima, pigmentové skvrny v těhotenství, případně silné studené pocení.

Hodí se pro lidi, kterým nezabírá žádná terapie, protože jsou uzavření a svá traumata si uložili hluboko do podvědomí. Pro ty, kteří mají problémy se vztahy, zažívají intenzivní utrpení a problémy uzavírají do sebe. Pro alkoholiky.

Má silně detoxikační účinek, stahuje vodu z tkání a v ní rozpuštěné toxiny. Detoxikuje zejména játra, tlusté střevo a lymfu. Podporuje vylučování (mateřské mléko, inzulín, trávící šťávy, moč…). Je vhodné při zadržování vody v těle (náhlý nárůst hmotnosti), při poškození jater toxickými látkami, po mononukleóze, žloutence, hormonální antikoncepci. Podpůrně při žlučníkových a ledvinových kamenech, hromadění tekutiny v břiše, pohrudnici, při zánětech s otokem, při vodě v koleni nebo silné alergii, která je spojená s otokem. Vhodná je i u cyst naplněných tekutinou.

Jedná se o základní sůl na svrbící ekzémy, které jsou často způsobené množstvím toxinů v těle. V tomto případě je vhodné kombinovat ji s čistící dietou (např. rýžová) a zvýšeným množstvím tekutin, případně s jaterními čaji.

Kali Mur (oranžová)

Biochemicky ovlivňuje krev a sliznice, dekongestivum.

Odborná literatura uvádí: pomáhá při otocích sliznic horních cest dýchacích, ORL zánětech, angíně, sinusitidě, alergii, při tvorbě bílého hlenu. Posilňuje sliznice po opakovaných infekcích, pomáhá při zvýšené srážlivosti krve a snižuje riziko trombózy. Lze použít po úrazech, operacích, reguluje tvorbu kolagenu u popálenin. Podpora při epilepsii a prevence nežádoucích účinků očkování.

 • Nedostatek se projevuje ve tváři jako bílé kruhy nad a pod očima, mléčně bílým zabarvením pokožky, pavučinovitými cévkami nebo kožními výrůstky.

Má uzemňující vlastnosti, hodí se při různých traumatech jako je autonehoda, pád, úraz, rozvod. Trauma v létě vlivem klimatizace, kdy dochází k prudkému střídání teplot.

Preventivně ji můžete použít k předcházení komplikacím po očkování (ve spojení s Rescue Remedy –Krizová esence, Bachovy květové esence), neboť podporuje vylučování chemických jedů z těla.

Podpůrně při zánětech horních cest dýchacích a středouší, které se projevují bílým hlenem, bílým povlakem jazyku, fialovými kruhy pod očima. Při všech dětských chorobách, laryngitidě, alergii, měkkých otocích uzlin, na kuřácký kašel. Chronické otoky při revmatu nebo po úraze. Reguluje hladinu fibrinu, pomůže při houstnutí krve po úrazu nebo bolestivých křečových žilách v důsledku houstnutí krve. Při myomech, miliích, stopkatých výrůstcích na kůži.

Je to základní sůl na žlázy, pokud nefunguje vylučování, což se projevuje otokem nebo zduřením žlázy.

Calc Fluor (zlatá)

Biochemická sůl na elasticitu.

Odborná literatura uvádí: Calc Fluor zabezpečuje elasticitu tkání a zdravou zubní sklovinu. Posiluje chrupavky, pohyblivost kloubů, elasticitu šlach, cévní stěny. Pomáhá při křečových žilách, hemeroidech, povislém břichu, zhrublé kůži, prasklinách, fisurách, natažených šlachách, artróze, inkontinenci moče, šedém zákalu, hlubokém strachu, kostních výrůstcích. Působí jako lifting tváře a podporuje trávení a peristaltiku.

 • Na tváři se nedostatek projeví hnědými kruhy nad a pod očima a předčasnými jemnými vráskami, které vytváří síť zejména kolem očí.

Jedná se o nejtvrdší materiál, který máme v těle k dispozici, tvoří povrch zubů a kostí. Použít ji lze při obnažených zubních krčcích či problémech se sklovinou. Biochemicky souvisí s elastinem, je ji tedy možné užít při nedostatečné elasticitě kůže – např. v těhotenství nebo při rychlém růstu jako prevence strií, při hubnutí, na zhrublou kůži, zatvrdliny, praskliny pokožky, kuří oka, dlouhodoběji pak jako facelifting. Při křečových žílách, hemoroidech, prolapsu orgánů. Zvýšený nedostatek se projevuje hnědočernými kruhy kolem očí.

Při problémech se šlachami a pojivové tkáně obecně, tuhých kloubech. Při potížích se zrakem –  krátkozrakost, dvojité vidění, neostré vidění… Při kostních výrůstcích, ostruze.

Je to sůl, kterou je nutné brát dlouhodoběji, cca rok.

Mag Phos (žlutá)

Biochemická výživa svalů a motorických nervů.

Odborná literatura uvádí: tato sůl je důležitá pro relaxaci svalů a nervů. Pomáhá při silných bolestech (bez zánětu, úleva teplem), křečích, nadýmání, zablokování zad, po velkém fyzickém či nervovém vypětí, ticích, neuróze, pocitech strachu a nejistoty, nadměrné chuti k jídlu (přejídání při stresu) kolikách, třesu končetin, zatuhlosti, stresu a bolestech hlavy. Je výborným srdečním tonikem a pomáhá při vysokém krevním tlaku.

 • Nedostatek se projevuje červenými tvářemi, které jsou na dotyk chladné, a nervovým neklidem.

Umožňuje správnou relaxaci nervů a svalů. Pro lidi, kteří jsou dlouho v napětí a už se nedokáží uvolnit. Neschopnost relaxace způsobuje zatuhnutí, třes, křeče. Pomůže při kolikovitých bolestech, menstruačních křečích, ticích, záškubech, syndromu neklidných nohou. Podporuje činnost srdce, protože zvyšuje jeho relaxaci. Při bolestech hlavy ze stresu, kdy chceme stihnout nemožné, při zkouškovém stresu. Při neuralgických bolestech, které dobře reagují na teplo.

Je to sůl vhodná pro sportovce, podporuje svalový výkon. Při extrémní potřebě pohybu u dlouhodobě stresovaných lidí. U těhotných žen ve vysokém stupni těhotenství. Při odvykání kouření – uvolňuje nervy. Při přejídání ze stresu. Vysoký krevní tlak.

Kali Sulph (olivová)

Biochemicky působí na kůži a na okysličování tkání.

Odborná literatura uvádí: Kali Sulph zodpovídá za „vnitřní dýchání“ (oxidace, metabolismus), tvorbu a distribuci olejových složek. Pomáhá při psoriáze, seborei, ekzémech s tvorbou šupin, při olupování kůže, dlouhodobém akné, vysokém cholesterolu a triglyceridech v krvi, dlouhodobých zánětech a tvorbě žlutozeleného hlenu.

 • Nedostatkem této soli vznikají šupiny, lupy a poruchy pigmentace – stařecké skvrny, pihy, depigmentace aj.

Podporuje obnovu pokožky při kožních problémech – akné, psoriáza, ekzém, olupování kůže, mastné šupiny, lupy, seborrhea. Vždy je ale současně potřeba upravit stravu a doplnit potraviny, které obsahují omega 3 mastné

kyseliny. Vysoký cholesterol, triglyceridy.

Chronické záněty, které se projevují žlutozeleným lepkavým výtokem. Chronický zánět kloubů. Pigmentové skvrny, poruchy pigmentace.

Základní sůl na podporu plicní tkáně, chronické problémy s dýcháním, pocit dušení, touha po čerstvém vzduchu, lapání po vzduchu. Podpora slinivky břišní.

Nat Phos (zelená)

Udržuje rovnováhu pH.

Odborná literatura uvádí: pomáhá při překyselení organismu, při zvýšené aciditě v žaludku, bolesti kloubů, dně, špatném trávení, plynatosti, cukrovce, mykózách, střevních parazitech, kyselém zvracení a přílišné chuti na sladké. Pomáhá při hubnutí. Podporuje vylučování žluče, činnost ledvin a pomáhá při ledvinových kamenech.

 • Nedostatek této soli nastává i při dlouhodobě nevhodné a nadměrné stravě. Projevuje se mastnou pokožkou tváře s rozšířenými póry, uhry – bílé nebo černé tečky, později usazováním podkožního tuku a ztrátou obrysů tváře (dvojitá brada).

Udržuje pH v těle. Překyselení organismu způsobuje, že se tělu nedaří zhubnout. Mezi projevy překyselení patří mastná kůže, komedony, ukládá se tuk, roste druhá brada, mykotické potíže, poruchy trávení, dyspeptické potíže, plynatost. Permanentní chuť na sladké. Únava z překyselení.

Zánětlivé potíže kloubů, dna, otoky, bolestivost. Podporuje ledviny. Pomáhá při kyselých průjmech a zvracení, žaludečních vředech, pálení žáhy, ledvinových a žlučníkových kamenech.

Základní sůl na revmatické potíže a lymfu.

Důležité je upravit stravu a zařadit větší množství zásadotvorných potravin.

Calc Sulph (tyrkysová)

Biochemický „systémový čistič“.

Odborná literatura uvádí: působí proti tvorbě hnisu, pomáhá při špatně se hojících, mokvajících ranách, aftech, opakujících se herpesech, hnisavém akné, ulceracích žaludku, opakovaném krvácení z dásní nebo z nosu, při vředu oční rohovky, při vředech předkolení, krustách ve vlasové části hlavy u kojenců, slabé imunitě a funkční sterilitě. Podporuje integritu sliznic a kůže.

 • Projevem deficitu bývá alabastrově bílá tvář, někdy i s pigmentovými skvrnami.

Podporuje činnost jater, jedná se o systémový čistič. Podporuje integritu na úrovni buněk. Dočišťuje hnisavé procesy, pomáhá při nehojících se mokvavých ranách (souvisejí s chronickým překyselením organismu). Akné s množstvím hnisu, opakované herpetické potíže, bércové vředy, afty, hnisavé vyrážky, vředová choroba žaludku, vřed oční rohovky, poruchy imunity, dlouhodobý hnisavým výtok z nosu.

Funkční sterilita způsobená dlouhodobým překyselením, pohlavní buňky jsou slabé.

Silicea (modrá)

Působí zejména na pojivové tkáně, někdy se nazývá i biochemický chirurg.

Odborná literatura uvádí: Silicea pomáhá udržovat zdravé vlasy, kůži a nehty, ochraňuje nervy. Čistí a posiluje pojivové tkáně, pomáhá při infiltrovaných a uzavřených ložiskách hnisu, hnisavé angíně, abscesech, aterosklerotických změnách cév. Dále při atopickém ekzému, vypadávání vlasů, lámání nehtů, předčasných hlubokých vráskách, vysychání kloubů a plotének, zánětu kostí. Lze použít při podvýživě, nadměrném zapáchajícím pocení, při nervové přecitlivělosti, skleróze multiplex, šedém zákalu. Má omlazující liftingový účinek. Pro schopnost vylučovat z těla se nesmí používat při implantátech!

 • Nedostatek se projevuje vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů a předčasnými hlubokými vráskami. Problémy se zhoršují v noci.

V těle se nachází v kostech, zubech, nehtech, kůži, kloubech. Vyhlazuje hluboké vrásky, zvyšuje pevnost tkání. Pomůže při vysychání meziobratlových plotének a kloubů, při padání vlasů, roztřepených vlasech, olupujících se nehtech v plátech.

Nervová sůl na potíže, které se táhnou roky, reakce na úplněk, epilepsie, přehnané nervové reflexy, noční můry, hypersensitivita, světloplachost, zvukoplachost. Z těla dokáže vyloučit, co tam nepatří, proto ji není vhodné podávat při implantátech (nitroděložní tělísko není implantát). Pomůže při hnisavých zánětech, abscesech, neprůchodném slzném kanálku, ječném zrnu, hnisavém zánětu žláz, akné s hlubokými ložisky.

Můžete ji použít při atopickém ekzému, kdy je kůže tenká a hladká jako pergamen, zapáchajícím pocení, rozsáhlých modřinách. Pomoci může při poruchách vstřebávání živin při dostatečném přísunu potraviny.

Jedná se o velmi pomalou sůl a je potřeba ji užívat delší dobu.

Calc Phos (královská modrá)

Biochemické tonikum.

Odborná literatura uvádí: dětská sůl, důležitá pro dělení buněk, růst a buněčnou obnovu (i u straých lidí), krvetvorbu, rekonvalescenci, vstřebávání živin. Pomáhá při nežádoucím hubnutí, únavě po těžké nemoci, albuminúrii, podporuje přibírání na váze a chuť k jídlu. Pomáhá dětem, které mentálně neprospívají, mívají bolesti hlavy ze zátěže ve škole, nebo i pro hyperaktivní děti. Je prevencí osteoporózy, podporuje hojení zlomenin, tvorbu kostí, ulevuje při artritidě, kostních výrůstcích, růstových bolestech a kalcifikátech, při tvrdých nebo chronických otocích mandlí a cystách.

 • Nedostatek se projevuje voskovým leskem a zabarvením pleti na tváři a uších nebo chronickým sklovitým výtokem.

Jedná se o základní kalcium, nejvíce se nachází v kostní hmotě. Je zodpovědná za regeneraci, přibírání na váze a rekonvalescenci. Vynikající prostředek při chronických chorobách, tonikum vitality. Při únavě „od nějaké doby“ (nemoci, porodu…), rekonvalescenci po chemoterapii nebo radioterapii. Vhodná pro děti, které trpí na bolesti hlavy ve  škole, ADHD, špatně jedí, fyzicky špatně prospívají, odmítají mateřské mléko, nesnášenlivost mléka. Nechtěné hubnutí u starých lidí. Citlivost při změně počasí.

Podpůrně při osteoporóze, osteopenii, rozpouštění kalcifikátů, doléčení zlomenin, na růstové bolesti dětí, při poruchách krvetvorby, anemii spojené s poruchami krvetvorby. Křeče kosterního svalstva, napětí, potřeba se zbavit napětí pomocí extrémní fyzické činnosti. Hlen průsvitný jako vaječný bílek, nehnisavý zánět nosní mandle.

Základní sůl na hormonální potíže, nejdůležitější sůl v těhotenství.

Nat Mur (fialová)

Biochemický distributor vody.

Odborná literatura uvádí: Nat mur zabezpečuje správný pohyb vody hydrataci buněk. Pomáhá při dehydrataci a při poruchách hydratace, jako je suchost oka, žíznivost, chuť na slané, vodnatý sekret z nosu, tekoucí slzy, vyrážky s vodnatým obsahem, otoky pod očima, lokální otoky, suché sliznice, suchý kašel zhoršený v suchém prostředí, slaný pot, pocení v klimakteriu, anurie, polyurie. Pomáhá při solární alergii, alergii se svěděním a vodnatým obsahem. Dále při plačtivosti, nebo neschopnosti se vyplakat, při smutku, depresi a negativních myšlenkách. Díky hydrataci buněk má liftingový účinek, pomáhá při vysokém krevním tlaku. Odstraňuje únavu.

 • Nedostatek se projevuje otoky tváře, váčky pod očima, želatinovým leskem okolo očí a rozšířenými póry, zvýšenou chutí na slané, nechutí přijímat vodu nebo naopak velkou žízní, pocitem chladu.

Řídí pohyb vody v těle. Pomáhá na únavový syndrom z dehydratace, ráno nemůže vstát z postele, celý den je malátný. Řeč těla hovoří o suchosti nebo o vodě  – zvrací vodu, vodnatý průjem, vodnatý rýma, puchýřky na kůži, suchá kůže, syndrom suchého oka, slzící oko, suchost v ústech, suchost pochvy, pocit těžkosti po vypití vody, suchost sliznic doprovázená lokálním otokem, extrémní plačtivost nebo naopak psychické napětí s neschopností se vyplakat.

Biochemické antidepresivum – stěžuje si, analyzuje, ze života je nešťastný. Deprese, smutek.

Vysoký krevní tlak. Výrazná vráska kolem úst, želatinový lesk kolem očí, váčky kolem očí, roztáhnuté, viditelné póry, zčervenání kolem vlasové linie, lupy. Extrémní chuť na slané.

Ferr Phos (magenta)

Biochemická první pomoc

Odborná literatura uvádí: při všech zánětech – akutních i chronických, zvýšené teplotě do 39°C, krvácení i silné menstruaci. Pomáhá při anémii z nedostatku železa, únavě, nízkém tlaku krve. Velmi dobrá sůl v prvním stádiu zánětu, při začínající infekci: viróze, angíně, apod. (otok, bolest, teplota, ale bez hlenu).

 • Akutní nedostatek železa poznáme na tváři podle červených tváří a uší, které jsou na dotyk teplé. Chronický nedostatek se projeví tmavými fialovo-magentovými kruhy pod očima.

První pomoc při krvácení, teplotě, zánětu. První stádium zánětu, virózy, bakteriálního zánětu, slabost, stoupající teplota, bolest svalů, hoří tváře, uši. Všechny infekční choroby, neštovice, borelióza, zánět průdušek, bolestivý kašel, akutní zánět při revmatu. Při prořezávání zubů, lze i rozdrtit a práškem potírat dáseň, záněty dásní, krvácení dásní, krvácení z nosu. Záněty močových cest, zvracení s příměsí krve, namožené hlasivky.

Anemie, doplnění železa po porodu, prevence zánětu po porodu, únavový syndrom, unavené hypoxické děti, které jsou otupělé a nerostou. Vhodné pro sportovce, kteří se dusí ve vyšší nadmořských výškách. Chronicky nízký tlak.

Nedostatek železa se může projevit i potřebou jíst sníh.

Biokomplex/Biokomplex SF

Kombinace.

Vyvážená směs všech dvanácti složek krve a tkání. Doporučuje se v případech komplexního vyčerpání u lidí s vícečetnými zdravotními problémy (zejména u starších lidí), nebo na preventivní doplnění. V případě implantátů použijte Biokomplex SF, který neobsahuje Siliceu.

Směs všech 12 tkáňových solí ve stejných poměrech. Představuje účinné vitální tonikum, neboť obsahuje všechny minerály ve velmi dobře vstřebatelné formě. Vhodný je pro strarší osoby, osoby s větším množstvím chronických potíží, pro ty, kteří mají vysoké mentální nebo fyzické nasazení, či při redukční dietě. Biokomplex SF neobsahuje Siliceu, proto jej můžete použít i při implantátech v těle.

Doplňkové tkáňové soli

Iodium, Zincum, Cuprum, Selenium, Manganum, Chromium, Antioxidant

 

Soubor doplňkových solí představuje minerální látky kvantitativně méně zastoupené, z nichž některé jsou přítomné jen ve stopovém množství. Používají se jako doplňky k základním tkáňovým solím jako podpora požadovaného efektu.

Soubor doplňkových solí představuje minerální látky kvantitativně méně zastoupené, z nichž některé jsou přítomné jen ve stopovém množství. Používají se jako doplňky k základním tkáňovým solím jako podpora požadovaného efektu.

Kalium Iodatum (Iodium)

Odborná literatura uvádí: jód je prvek, který je pro lidský organismus nezbytný. Pomáhá při problémech se štítnou žlázou, které se mohou projevovat tlakem v krku, pocitem knedlíku v krku, otokem, nesnášenlivostí roláků a kravat; při hyperfunkci i hypofunkci štítné žlázy, strumě, cystách (+ Nat Mur). Je důležitý pro zdravá prsa a vaječníky, pomáhá při bolestech a fibrocystických změnách prsou (nezhoubné bulky, cysty, zatvrdliny, zduření), při snížené tvorbě pohlavních hormonů, libida a neplodnosti. Vhodný jako prevence rakoviny prsou, vaječníků a prostaty. Ochrana štítné žlázy při ozáření. Je možné jej užívat při depresivnosti, plačtivosti, sklíčenosti, strachu z vysokých nároků a autorit.

Zincum Chloratum (Zincum)

Odborná literatura uvádí: z doplňkových solí je nejdůležitější. Jedná se o antioxidant, podporuje imunitu, stimuluje T-lymfocyty, je důležitý při buněčném dělení.

Působí příznivě při oslabené imunitě – chronické virové bradavice, chronické infekce dýchacích cest, astma, přecitlivělost na vůně a ztráta chuti (+ Nat Mur), opakované opary, chronická hepatitida, snížená tvorba protilátek.

Je vhodné při kožních potížích, opakovaných abscesech, akné, špatně se hojících ranách (např. při diabetu), chronických infekcích kůže, při vypadávání vlasů (u překyselených lidí Silicea+ Nat Phos), slabých, lámavých nehtech, nehtech a zubech s bílými fleky (i Calc Phos).

U diabetu I. a II. typu pomáhá snižovat krevní cukr a slouží jako prevence degenerativních změn a neuropatie.

Vhodné při chronických zánětech trávicího traktu, chronických průjmech u dětí, Crohnově chorobě, zánětech střeva, vředové chorobě žaludku, střevních parazitech.

Podpůrně je možné jej užívat při chronických zánětech a degenerativních onemocnění, při zánětu a zvětšení prostaty, zvyšuje potenci; při degenerativních změnách na sítnici, makulární degeneraci, šerosleposti, šedém zákalu, světloplachosti.

Může pomoci i při zpomaleném růstu, osteoporóze, abnormálním cholesterolu a hypofunkci štítné žlázy.

Intenzivní doplňování zinku může způsobit nedostatek mědi.

Cuprum Sulphuricum + Cuprum Metallicum (Cuprum)

Odborná literatura uvádí: antioxidant, pomáhá při chronických zánětech, artritidách, depresi, podporuje ukládání železa. Vhodné při křečích nervového původu (i Mag Phos), epilepsii, neklidných nohou, kolikách u dětí, roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě. Posiluje cévy při cévní nedostatečnosti, ateroskleróze, vysokém cholesterolu, zánětech a riziku trombózy. Podporuje tvorbu hnědého barviva kůže a vlasů, při vitiligu. Je možné jej užít při osteoporóze a zvýšeném histaminu. Nedostatek se projevuje bílým „V“ ve vnitřním koutku oka.

Velké množství zinku v potravě může způsobit nedostatek mědi.

Selenium Metallicum (Selenium)

Odborná literatura uvádí: selen je významný antioxidant, vhodný pro detoxikaci a poskytuje ochranu jater před obtížně vylučitelnými látkami (např. těžkými kovy). Pomáhá při zánětech jater, oslabené imunitě, sklonu k trombózám, herpesu, poruchách látkové výměny. Preventivně a podpůrně při léčbě rakoviny, virových onemocněních, chorobách štítné žlázy, diabetu I. a II. typu.

Manganum Sulphuricum (Manganum)

Odborná literatura uvádí: antioxidant, pomáhá při poruchách koncentrace a motoriky, při mentálním stresu, epilepsii, nedostatečné tvorbě energie, důležitý pro duševní zdraví (počáteční schizofrenie, agresivita, halucinace) a tvorbu energie. Vhodný při diabetu I. a II. typu, ateroskleróze, artróze, revmatoidní artritidě, lámavosti a křehkosti kostí, svalové slabosti, nedostatečném růstu. Podporuje regeneraci chrupavek, vstřebávání železa ( i Ferr Phos a Cuprum). Nedostatek se projevuje hnědočerným zabarvením ve vnějších koutcích očí.

Chromium Chloratum (Chromium)

Odborná literatura uvádí: vhodné při diabetu II. typu, zvyšuje citlivost buněk na inzulín. Pomáhá při zvýšeném ukládání tuků (i Nat Phos), vysokých triglyceridech, ztučnělých játrech, akné s mastnou pokožkou, žlučových kamenech (i Nat Phos a Nat Sulph), přibírání na váze vlivem stresu. Podporuje regulaci cukru v krvi a omezuje chuť na sladké (i Nat Phos). Nedostatek se projevuje množstvím podkožního tuku, ukládáním tuku kolem víčka a otokem kolem řas na horním víčku.

Antioxidant

Vyvážená směs čtyř antioxidantů – Cuprum + Manganum + Selenium + Zincum, která chrání náš organismus před vznikem volných radikálů. Ze základních solí jsou antioxidanty Kali Phos a Ferr Phos.

 

schsslerovy soli 3

Jak se tkáňové soli užívají ?

Užívání solí je velmi jednoduché. Doporučené dávkování je 3 x denně 2 tablety.

Tablety se nechají rozpustit v ústech, nejlépe po jazykem. Měly by se nasypat z lékovky do víčka a pak do úst.

Jsou to tablety s laktózou a rozpustí se velmi rychle, takže užívání je velmi rychlé a příjemné. Po rozpuštění tablet v ústech je doporučeno zhruba 10 minut nejíst a nepít, aby došlo k dobrému vstřebání sliznicí úst.

Další možností užívání je rozpustit denní dávku do 0,5 litru vody a popíjet během celého dne.

Je možné kombinovat i 5 -6 solí najednou.

Tato možnost je zvláště vhodná pro ty, kteří:

 • zapomínají na cucání tablet během dne
 • chtějí doplnit svůj pitný režim
 • kombinují více solí dohromady
 • mají nesnášenlivost laktózy