Skip to content

Opalování a kosmetika

Většina lidí si myslí (zejména pod vlivem médií a reklamy), že sluneční svit a sluneční záření jsou špatné, nebo dokonce velmi škodlivé. Opak je ale opět pravdou. Tento velmi rozšířený názor je pouze výsledkem chytré marketingové kampaně, ve prospěch obchodu s kosmetikou a nejen obchodu….

Jak to tedy je ?

Transdermální léky

V medicíně dnešních dnů je stále běžnější, podávat léky pomocí náplastí, které se umístí na kůži. Je známo, že tímto způsobem může přímo do krevního řečiště vstoupit mnoho chemických sloučenin, přičemž procházejí kůží a obcházejí zažívací ústrojí, tedy vstřebávají se přímo do organismu a tím se jejich účinky zesilují.

Tekutiny nebo stopové částice se vstřebávají přímo přes kůži do krve, a trávicí systém nemá v tomto případě šanci neutralizovat nežádoucí, tedy škodlivé látky. Lidská kůže absorbuje všechny chemické roztoky, které jsou např. v náplasti, nebo vtírány do kůže v podobě mastí nebo krémů.

Kosmetické přípravky – krémy, rtěnky, spreje…

Kosmetické přípravky nejsou podrobeny tak přísnému dohledu kontrolních orgánů, jako například potraviny. Kosmetické firmy využívají tedy obecně určité svobody, nebo možná také neznalosti, a mohou o svých výrobcích tvrdit prakticky cokoliv. Pokud jejich výrobky neobsahují sloučeninu, která byla již dříve zakázána, není nutné provádět žádné bezpečnostní testy. Testování se tak klidně provádí až „na lidech“. Výrobci kosmetiky také nemusí zveřejnit všechny přidané ingredience, takže se prakticky ani nemusíte dozvědět, co daný kosmetický výrobek skutečně obsahuje.

Kosmetika na opalování

Většina kosmetických přípravků obsahuje hliník, který zůstává navždy v těle, jako toxin těžkého kovu. Malé, stopové množství nezpůsobí vážné škody, ale hliník se v těle hromadí a lidské tělo není schopno takové látky vyloučit. Těžké kovy pak způsobují v těle celou řadu dysfunkcí, nejrůznější nemoci, alergie, poruchy imunity a další.

Hliník je v současné době obsažen i v mnoha potravinách, které konzumujeme někdy denně, jako je například mouka a prášek do pečiva. Hliník je také součástí kosmetiky na opalování.

Obvykle kosmetika na opalování obsahuje dvě účinné látky:

  • oxid zinečnatý
  • oxid titaničitý

Jedná se o známé karcinogeny, které kůží pronikají přímo do krevního oběhu. V posledních letech začínají výrobci kosmetiky používat i účinnou látku

  • oxybenzon

Oxybenzon je derivát benzofenonu (technicky známý jako Benzofenon-3), který útočí na DNA pokaždé, je-li vystaven světlu. Je s podivem, že právě tato sloučenina, citlivá na světlo, se používá právě v opalovacích krémech. Bylo prokázáno, že proniká hluboko do kůže, a právě slunečním „ozářením“ vyvolá zvýšenou produkci volných radikálů v těle.

Existuje celá řada studií, které jsem našla o vedlejších účincích chemikálií v kosmetice (bohužel v češtině nenajdete téměř nic a nemá smysl vás děsit ještě víc), zejména v kosmetice na opalování. Dokonce už se mluví o obrovském negativním dopadu na korály v mořích, které odumírají díky těmto vysoce toxickým látkám. A my si je dál vtíráme do těla a věříme, že nás chrání před sluncem !

Mějte na paměti, že chemikálie pronikající přes kůži mohou být mnohem nebezpečnější, než chemikálie požité s jídlem.  Nejsou totiž rozložené kyselinou chlorovodíkovou v žaludku dříve, než proniknou do krevního oběhu. Žaludeční kyselina částečně neutralizuje mnoho chemických toxinů a zbylé toxiny jsou filtrovány trávicím systémem. Chemikálie absorbované kůží nejsou zředěné, přefiltrované a nejsou neutralizované. Vstupují přímo do krevního oběhu a obchází ochranný zažívací systém.

Oxybenzon a oxid zinečnatý jsou obsaženy až v 70% kosmetických výrobků a jsou to karcinogeny (ovšem pravdou je, že podobných látek je v kosmetice mnohem víc).

Toto je hlavní důvod proč lidé s velkým příjmem slunečního záření trpí statisticky vyšším výskytem rakoviny kůže.

Hlavní příčinou rakoviny kůže není slunce, ale nevhodná ochrana proti slunečnímu záření !

Samotný pobyt na slunci je prospěšný, protože tělo díky slunečnímu záření vytváří přírodní vitamíny, zejména vitamín D, jeden z nejúčinnějších prostředků proti rakovině, které se tak bojíme. Lidé s nedostatkem slunečního svitu mají málo vitamínu D a statisticky je zde vyšší riziko onemocnění.

Vitamín D3 je znám jako „sluneční vitamín“ a odborně je označován jako cholekalciferol. Je to jeden z nejdůležitějších vitamínů, nezbytných pro odvracení chorob a nejrůznějších onemocnění. Vitamín D3 vzniká v kůži reakcí na expozici ultrafialovým zářením při pobytu na slunci. Tělo přeměňuje přebytek cholesterolu v kůži do neaktivní formy vitamínu D2, který je pak konvertován do aktivní formy D3 v játrech a ledvinách. Tyto biochemické reakce odstraňují přebytky cholesterolu a jsou velmi prospěšné pro játra. Je obtížné získat dostatečné množství vitamínu D3 stravou a někteří lidé jej nemohou absorbovat ani v syntetické formě. Dostatečná hladina vitamínu D je také rozhodující pro vstřebávání vápníku ve střevech. Proto při nedostatku tohoto vitamínu tělo nemůže správně vstřebávat vápník a pak jsou vám i potravní vápníkové doplňky k ničemu. Nevyužitý vápník se začne hromadit v těle a způsobuje desítky dalších zdravotních problémů, jako jsou například ledvinové kameny, osteoporóza, artritida, nadměrný arteriální plak a další.

Současné výzkumy dál ukazují, že nedostatek vitamínu D3 může být také příčinou až sedmnácti typů rakoviny, stejně jako onemocnění srdce, je jednou z příčin autoimunitních chorob, diabetu, chronických bolestivých stavů, vrozených vad, paradontózy a mnoha dalších.

Přirozené ultrafialové světlo, které přichází do těla skrze naše oči, stimuluje šišinku, jednu z nějdůležitějších žláz těla.

 

Před vynálezem „ochrany“ proti slunečnímu záření rakovina kůže prakticky neexistovala, přestože lidé pobývali na slunci mnohem déle, než dnes.

Opalování

Samozřejmě jsou situace, kdy potřebujete použít opalovací mléko nebo krém. Pak raději volte takový, který obsahuje oxid zinečnatý, který je „bezpečnější“ forma, než jeho protějšky s oxybenzonem. Schopnost oxybenzonu změnit DNA může mít nevratné, nedozírné následky pro vás i vaše děti. Dnes také existuje celá řada přírodních opalovacích přípravků, ale i zde buďte obezřetní ve výběru, ne vždy je to, co říká prodejce – pravda.

Zdravý „selský“ rozum

Ultrafialové záření je antiseptické a dokáže zabíjet bakterie, viry, plísně, kvasinky a roztoče. Opalování je užitečné pro léčbu mnoha, zejména kožních, chorob – opruzenin, plísní mezi prsty, nehtových plísní, lupénky, akné, vředů nebo impetiga a dalších.

Opalujte se zdravě. Samozřejmě, že dlouhodobá expozice slunci může být škodlivá. Výhody slunečního záření nemůžeme však spatřovat pouze v opalování, protože lidské tělo začne produkovat vitamín D i samotným pobytem na slunci.

Lidské tělo dokáže generovat vitamín D už po pouhých 10 minutách pobytu na sluníčku.

Tak co myslíte, nestálo by za to raději hledat opalovací krémy a kosmetické přípravky bez této ničivé chemie ? Máme internet a tam najdete všechno. A jak víme, kdo hledá, najde. Dnes je opravdu velká nabídka, bohužel ale v supermarketu je logicky nenajdete. Jsou možná taky trochu dražší, ale za ochranu zdraví nás dospělých, našich dětí i přírody to určitě stojí.

 

opalovani a kosmetika 2

„Říkal jsem ti, že máš použít vyšší faktor…“

Děsivé dopady Oxybenzonu v mořích :

Benzophenone-3 (BP-3; oxybenzone) is an ingredient in sunscreen lotions and personal-care products that protects against the damaging effects of ultraviolet light.

Oxybenzone is an emerging contaminant of concern in marine environments-produced by swimmers and municipal, residential, and boat/ship wastewater discharges.

We examined the effects of oxybenzone on the larval form (planula) of the coral Stylophora pistillata, as well as its toxicity in vitro to coral cells from this and six other coral species.

Oxybenzone is a photo-toxicant; adverse effects are exacerbated in the light. Whether in darkness or light, oxybenzone transformed planulae from a motile state to a deformed, sessile condition. Planulae exhibited an increasing rate of coral bleaching in response to increasing concentrations of oxybenzone.

Oxybenzone is a genotoxicant to corals, exhibiting a positive relationship between DNA-AP lesions and increasing oxybenzone concentrations.

Oxybenzone is a skeletal endocrine disruptor; it induced ossification of the planula, encasing the entire planula in its own skeleton.

The LC50 of planulae exposed to oxybenzone in the light for an 8- and 24-h exposure was 3.1 mg/L and 139 µg/L, respectively. The LC50s for oxybenzone in darkness for the same time points were 16.8 mg/L and 779 µg/L. Deformity EC20 levels (24 h) of planulae exposed to oxybenzone were 6.5 µg/L in the light and 10 µg/L in darkness. Coral cell LC50s (4 h, in the light) for 7 different coral species ranges from 8 to 340 µg/L, whereas LC20s (4 h, in the light) for the same species ranges from 0.062 to 8 µg/L.

Coral reef contamination of oxybenzone in the U.S. Virgin Islands ranged from 75 µg/L to 1.4 mg/L, whereas Hawaiian sites were contaminated between 0.8 and 19.2 µg/L. Oxybenzone poses a hazard to coral reef conservation and threatens the resiliency of coral reefs to climate change.

 

Moje rada vždycky je : „Hledejte sami informace, nevěřte všemu, co nám říkají v televizi, v časopisech a hlavně – v reklamě. Bohužel – i u lékaře víc zapojte selský rozum. Jde o vaše zdraví.“