Z článku o lněném semínku už víte, jak je mimořádné a jak vzácné má vlastnosti.
Tyto suchary jsem si začala péct v době, kdy jsem si léčila alergii na kočky (tedy myslím sama – bez doktora!) a absolutně, ze dne na den – hlavně po přečtení knihy Život bez pšenice, jsem vyřadila ze své stravy mouku, tedy nejen pšeničnou, ale všechny obilné mouky. Postupně jsem recept vylepšovala a peču je stále. Buď jako suchary – krekry, nebo jimi často nahradím chléb.
Lněné suchary bez mouky
Budete potřebovat ne příliš velký hrnek nebo hrníček, do kterého si budete odměřovat semínka a elektrický mlýnek na kávu nebo na koření (nebo jiný, kterým semínka pomelete).
Ingredience :
- 2 – 3 hrnky mletých lněných semínek (dávám většinou v poměru : zlatý len 2/3, hnědý len 1/3)
- 1 hrnek mletých semínek sezam, slunečnicové a chia (namíchejte si semínka podle vlastní chuti)
- 1 hrnek nastrouhaného parmezánu
- sůl podle chuti
- drcený kmín nebo jiné koření – podle vlastní chuti
- sušený česnek nebo cibuli – podle vlastní chuti
- místo kmínu můžete použít také řasy nori nebo si dochutíte po svém
- parmezán přidávejte až nakonec
Všechno smíchejte dohromady a opatrně přilévejte vlažnou vodu, až vytvoříte husté, ale vláčné těsto. Těsto je nejlepší dobře zpracovat rukama, přímo na stole nebo na vále. Parmezán je hodně tučný, takže nepotřebujete žádný tuk, ani nepřidávejte olej. Pokud máte potřebu použít mouku, pak je nejlepší amarantová nebo pohanková, vždy hladká a jen velmi málo. Mouku používám většinou až při válení těsta, aby se nelepilo na podložku.
Z těsta si pomocí namočených rukou vytvarujte velký bochník, dejte ho na talíř, přikryjte potravinovou fólií a dejte odležet alespoň na 2 hod. do lednice. Semínka absorbují vodu a těsto zvláční.
Potom, podle toho, jak máte velký plech, ukrojíte si z těsta kus, ze kterého si nejprve udělejte pevnou kouli a pak rozválejte válečkem, přímo na pečícím papíru, na velmi tenký plát. Máte-li „děrovačku“ na těsto, těsto proděrujte a kolečkem si nakrájejte čtverečky. Dnes dělám čtverečky ještě mnohem menší, protože suchary jsou nesmírně syté a nesníte mnoho.
Rozválenou placku přeneste na plech a pečte při 170 stupních, peče se jen krátce, jakmile okraje začnou hnědnout, vytahujte z trouby. Ještě horké pak krájejte nebo ulamujte, rozložte na ubrousek a nechte vychladnout.
Suchary pak skládám do papírové krabičky nebo papírového sáčku, aby zůstaly suché, lahodně křupavé. Čím jsou tenší, tím jsou křupavější. Pokud je uzavřete do plastu, zkazí se. Pokud jich mám hodně, část raději zamrazím.
Věřím, že vám moje suchary budou chutnat.
Viki
Ps: Alergie jsem se zbavila úplně, sice to chvíli trvalo, ale stálo to za to. Od té doby už se zpátky ke stravě – jako dřív – nevrátím.