Skip to content

Meditační polštáře

Často se ptáte, když začínáte meditovat, jaký meditační polštář bude pro vaši meditační praxi nevhodnější.

Pokud teprve s meditacemi začínáte a pořizujete si svůj první meditační polštář, pak moje rada je, zvolte pevné meditační polštáře, plněné bavlnou, nebo tím, čím se plní futony (je to spousta přírodních materiálů, které jsou pevné a nemění při delším sezení tvar).

Je to ale pouze moje doporučení, osobně nemám ráda semínkový polštář (nejčastěji je to pohanka), protože když na něm budete sedět trochu déle, semínka nebo různé kuličky se uvnitř pohybují a polštář se po chvíli lehce „bortí“, což vám mění polohu a postavení těla, zejména páteře a vy začnete po chvíli dávat pozornost nepohodlnému sedu, místo své meditaci. Jinými slovy – jakákoliv nepohodlnost, i nepatrná změna v sedu odvádí pak vaši pozornost a vaše mysl je vždycky tam, kde je vaše pozornost – a z meditace nebudete mít prožitek, jak očekáváte.

Pevný meditační polštář vám zaručí udržení stabilní polohy pánve, aby vaše páteř zůstala rovná a vzpřímená, po celou dobu meditace, i když se vaše tělo zcela uvolní.

Cenově se polštáře za semínek či kuliček moc neliší od pevných – zafu.

zafu 2

V poslední době se objevily i krásné meditační polštáře ve tvaru půlměsíce, jsou také pevné a velmi dobře se na nich sedí.

Pokud to potom s meditacemi vezmete opravdu vážně, což je krásné rozhodnutí, doporučuji vám pořídit si ještě svou meditační podložku, kterou si ale nemusíte nutně kupovat. Můžete si ji vyrobit například z kusu molitanu. Důležité je, vytvořit si svůj osobní prostor, kde se vám bude příjemně a „měkce“ sedět a meditovat.

Krásné meditační podložky se ale dnes dají koupit.

meditacni podlozka