Kombucha – Zázračná čajová houba
Kvalitní kombuchový nápoj je bez větší nadsázky skutečným elixírem zdraví.
Rozhodnete-li se pro domácí přípravu kombuchy, jako já, pak vám doporučuji, abyste si také vybrali kvalitní čaj, nejlépe černý.
Nápoj má potom znatelně lepší chuť, houba je zdravější a pokud použijete přírodně aromatizované čaje, pak můžete experimentovat i s různými příchutěmi, aniž by to jakkoliv ovlivňovalo zdraví houby.
Číňané, Rusové ale i Japonci údajně připravovali již před dvěma tisíci let nápoj z čajové houby. Tradiční čajové národy mají své legendy o kvašeném čaji a i u nás se pěstovala „čajová houba“, ze které se připravoval léčivý nápoj slibující dlouhověkost.
Je hned několik mýtů a pověstí jak kombucha vznikla, ale z odborného hlediska se nabízí pouze jedno vysvětlení.
Kombucha pro své přežití potřebuje cukr a vodu a to se jen tak nikde v přírodě pospolu v takových podmínkách nevidí. Vysvětlení nastalo, až když se v horách objevily tůně plné medu stékajícího z úlů horských včel, kde právě na hladině pozoruhodná kultura rostla. Bohužel,pak se na tento zázračný nápoj zapomnělo a dostává se znovu do povědomí až teď, kdy se lidé znovu začínají zajímat o alternativní léčení a zdravý životní styl.
Pozoruhodná symbióza
Co kombucha vlastně je?
O kombuše se říká, že je to houba, ale ve skutečnosti se jedná o symbiózu kvasinek a bakterií, čili lišejník.
Jde o kvašený nápoj z čaje, který obsahuje živou kulturu. Oficiálně je kombuchová kultura označena jako SCOBY.
Kombuchová kultura je houbovitý rosol, který se vytváří na hladině oslazeného čaje a tvarem kopíruje stěny nádoby. V čaji pak přežívá a dochází ke kvašení, při kterém vznikají mnohé hodnotné látky, a nápoj získává jedinečný charakter. Chuť kombuchy je sladkokyselá a odvíjí se od délky kvašení, druhu zvoleného čaje a vlastnostech kultury. Delší kvašení snižuje obsah cukru a zvyšuje obsah kyselin. Proces trvá obvykle několik dní, nejčastěji týden. Pokud v nápoji necháte kombuchu příliš dlouho, tak si vytvoříte domácí kombuchový ocet.
Domácí kombucha a její příprava
Hotový nápoj se prodává v prodejnách zdravé výživy, ale i ve většině supermarketů. Kombuchu je možné si také připravit doma.
Kupovaný, již hotový nápoj je většinou pasterizován, a z tohoto důvodu v něm zahynou veškeré prospěšné živé kultury.
Příprava kombuchy doma je nejlepším řešením.
Co potřebujete ?
Kombuchu – houbu – kombuchoou kulturu, zavařovací 5l sklenici, do které připravíte čaj, nejlépe některý druh černého čaje a osladíte cukrem.
Ideální poměr je 75-80g na 1 litr vody – čaje.
Připravená kultura spolu s částí původního nálevu (ve kterém rostla předtím) se pak vkládá do sladkého, již vychlazeného čaje.
Kombuchu je ale možné připravit i ze zeleného čaje, oolongu nebo bylinkových odvarů.
Jak kombucha pracuje?
Kultura, která se živí nálevem čaje, cukrem a kyslíkem vytváří řadu organických kyselin (včetně mléčné a listové), vitamíny B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E a K, proteiny, ale také alkohol (cca 1 %) a oxid uhličitý. Výsledkem tak bývá jemně perlivý nápoj, obsahující nejen zmíněné látky, ale i většinu z látek z původního čajového nálevu včetně kofeinu. Dietáři nemusí mít vůbec strach, ba naopak, kombucha spotřebuje téměř všechen cukr a přemění ho kvašením na výše zmíněné zdraví prospěšné kyseliny a vitamíny.
Zázračný nápoj
Už podle naznačeného výčtu obsažených látek je jasné, že kombucha je zdraví prospěšná.
Mimo jiné pozitivní účinky má i příznivý vliv na hlubší spánek, posílení imunitního systému, zklidnění, zlepšení mozkové činnosti, upravení trávení, vylučování i zlepšení metabolismu.
Celkově působí jako detoxikační prostředek a přírodní antibiotikum. Zdravotní účinky nabývají až takřka neuvěřitelných rozměrů. Například po výbuchu Černobylu vědci zkoumali, proč některým lidem obrovská dávka ozáření nezpůsobila žádné vážné problémy. Většinu těchto šťastlivců spojovala jedna věc, a to pravidelná konzumace čaje z kombuchy.
I takový zázračný lektvar však může mít své negativní účinky. Nedoporučuje se dětem do tří let, jelikož obsahuje kofein z čaje a malé množství alkoholu cca 0,5 – 1%. Také vyléčení alkoholici by se měli z tohoto důvodu kombuše vyhnout. Při časté konzumaci nebo během prvních setkání s nápojem se mohou objevit potíže jako nevolnost, střevní obtíže anebo podráždění žaludku a pálení žáhy. To může být způsobeno alergickou reakcí na kombuchový „ocet“, ale také může jít o důsledek čištění organismu. Proto pod heslem „všeho s mírou“ se není třeba bát okusit tento nápoj dlouhověkosti a možná z něj učinit pravidelně podávaný elixír prevence proti nejrůznějším chorobám.
Pití kombuchy není ohraničeno žádnými limity, ale obecně platí, pijte jen tolik, kolik je vám příjemné.
Při výrobě nápoje by houba neměla přijít do styku s kovem!
Zdravá navrstvená houba plující na povrchu čajového nálevu: