Když voda léčí
Naše energie nezávisí jen na jídle, ale také na tom, kolik vypijeme čisté vody.
Bez jídla vydržíme dny i týdny, bez vody ale jen několik dní. Už po jediném dni bez vody se organismus dostává do těžkých zdravotních problémů. Voda je nezbytná tekutina pro život. Voda je život.
Lidské tělo je přibližně z 60 a více procent tvořeno z vody.
Voda se v těle vyskytuje v mnoha formách : Především je to tekutina uvnitř buněk – ve zdravém těle je jí nejvíc. Tekutina mimo buňky – mezibuněčná tekutina – ta je z velké části tvořena plazmou a tkáňovým mokem. Třetí skupinu tvoří tzv. transcelulární tekutina, ta zaplňuje močový měchýř a tělesné dutiny, tvoří také pot, je jí nejméně, ale nejvíc o ní víme.
Např. sucho v ústech, které cítíme, když máme žízeň, se pojí právě s transcelulární tekutinou. Většinou bohužel pijeme, až když tělo signalizuje pocitem žízně, buňky a tkáně však mohou být dehydratované už mnohem dřív.
Nemusíte být nutně nemocní, možná jen máte žízeň
Celá struktura „moderní“ medicíny se zakládá na žalostně chybné premise, že sucho v ústech je jediným signálem dehydratace. Ve skutečnosti dehydratace může být jednou z příčin mnoha neduhů a chorob.
Zajímavá je kniha (vyšla v češtině) autora dr.Fereydoona Batmanghelidj „Voda – zdravá, léčivá, životadárná. Nejste nemocní, máte jen žízeň“.
Průkopnický lékař a uznávaný autor knihy „Jak vaše tělo volá po vodě“ (Your Body’s Many Cries for Water) ukazuje na základě více než dvacetiletého klinického a vědeckého výzkumu funkce vody v těle, jak voda dokáže pomoci při obrovském množství zdravotních problémů. Upravením příjmu tekutin a soli můžete léčit a předcházet řadě nemocí, vyhnout se užívání drahých léků na předpis a těšit se plně obnovenému zdraví.
Tak můžete zjistit, že za celou řadou nemocí a neduhů, které nás trápí – jako je migréna, poruchy pozornosti, alergie, revma, bolesti zad nebo kloubů, chronická únava nebo dokonce i deprese – může být „pouze“ chronická dehydratace organismu. Ale protože naše „moderní“ medicína má ve zvyku „léčit“ pouze symptomy, bereme farmaka s vedlejšími účinky i tam, kde by stačilo jen napravit denní příděl vody do organismu – tedy pravidelně pít.
Chybný je už i předpoklad, že čistou vodu lze nahradit jinou tekutinou, jako je čaj, limonáda, džus nebo dokonce káva. Vodu z těchto tekutin tělo nedokáže využít tak, jak potřebuje, protože současně s těmito nápoji do těla dostáváme další přidané, často i chemické látky, se kterými se tělo musí vypořádat. Například káva tělo dehydratuje, což zjistíme jednoduše tak, že po vypití kávy vymočíme víc, než jsme s kávou vypili.
Kofein také blokuje tvorbu hormonu melatoninu v mozku, který řídí tělesné funkce během spánku, to znamená, že tělo si během spánku i několik hodin po vypití kávy neodpočine tak, jak by potřebovalo ke své regeneraci. Sladké nápoje zase matou mozek, který vytváří pocit falešného hladu a dožaduje se přísunu energie v podobě jídla. Podobně nebezpečně funguje i alkohol, i když je to „pouze“ pivo. Způsobuje dehydrataci mozkových buněk, což známe jako „kocovinu“.
Ledviny – často nedoceněné
Čistá voda v těle rozpouští minerály, bílkoviny, škroby a další látky, rozpustné ve vodě a ve formě krve je roznáší po těle. Krevní plazma je z 90% tvořena vodou, samotná krev je z více, jak 80% voda. Voda je ovšem mnohem víc, než jen transportním kanálem v těle. Voda je nezbytně nutná pro rovnováhu hormonálních procesů nebo k fungování vazivových tkání těla, chrupavek a kostí, zvlhčuje sliznice a podporuje pružnost i odolnost kůže, která je ze 70% tvořena z vody. Dokonce i zuby a zubní sklovina obsahují vodu. Zkrátka – voda je nezbytná pro zdravé fungování těla, voda je život.
Nejdůležitějším orgánem „vodního hospodářství“ těla jsou ale ledviny, přestože u dospělého člověka tvoří jen asi 0,5 % z jeho tělesné hmotnosti. Z 80 % ledviny tvoří voda.
Ledviny jsou jediným orgánem v těle, který dokáže vyrovnávat nedostatky nebo přebytky vody v těle. Zdravý člověk by měl vypít něco před 2 litry vody a něco přes 1 litr vyloučit močí (zbytek vyloučíme potem, dýcháním a stolicí), aby se tělo mohlo zbavit škodlivých látek, které přijmeme z ovzduší i z potravy. Úplné minimum vyloučené moči denně je 0,5 litru.
Ledviny denně přefiltrují až 180 litrů krevní plazmy.
Říká se, že pokud cítíme žízeň, měli jsme se napít už před půl hodinou.
Neměli bychom tedy čekat na žízeň, ale navyknout si pravidelně pít, zejména ráno na lačno, po probuzení, abychom nahradili tělu deficit, který vznikl během spánku. Pro milovníky ranní kávy – stačí jednoduché pravidlo – nejprve sklenici vody, potom kávu. V průběhu dne pijte vždy s kávou i sklenici vody.
Dostatečné pití čisté vody pomáhá regulovat tělesnou teplotu, tvořit sliny, trávit jídlo, chránit klouby, okysličovat mozek a další orgány a ještě mnohem víc. Energie, jakou v průběhu dne máme, nezávisí pouze na jídle a psychické pohodě, ale také na množství vody, kterou vypijeme.
Větší množství vody bychom měli vypít v průběhu dopoledne, ne dohánět pitný režim až před spaním.
Pozn: Při psaní tohoto článku jsem vypila 3 sklenice vody – asi jsem si potřebovala i já sama připomenout, jak moc je voda důležitá, jak na ni zapomínáme, jak ji bereme samozřejmě a jak ji málo v průběhu dne pijeme. Viki