Skip to content

Hovínko je věda

Věděli jste, jak moc je pro vaše zdraví důležitá kvalitní stolice a pravidelné vyprazdňování ?

Víte, že právě toto „téma“ je jedním ze základních  v ošetřovatelství a lékařské praxi ?

A přesto – ptá se vás váš lékař, když k němu jdete se svými zdravotními problémy, jak často a jak „kvalitně“ se vyprazdňujete ? Ptá se vás na vaši stravu ? Přemýšleli jste někdy o souvislostech ?

Víte, že existuje tabulka nazvaná „Bristolská škála stolice“ ?

Zdá se vám to legrační, ale je to docela vážná věc, pokud vám záleží na vašem zdraví 🙂

 

bristol stool scale

 

Podobná tabulka:

Co vám může aroma, tvar i barva vaší stolice prozradit o vašem zdraví ?

Právě stav vaší stolice vás může někdy včas upozornit, že s vaším zdravím je něco v nepořádku. Tato metoda „sledování stolice“ je jedním z nejlepších diagnostických nástrojů, které můžeme využít sami, bez lékařské přítomnosti, a to – dokud není pozdě – a můžeme sjednat nápravu.

Barva stolice, její konzistence, velikost a její vůně, to jsou všechno znaky, které poukazují na naše zdraví nebo nemoc.

Metoda, kterou si můžete sami „vyšetřit“ svou stolici podle tabulky, která se nazývá Bristol Stool Chart (podle vědců z Bristolské královské nemocnice ve Velké Británii) je velmi jednoduchá.

Perfektní stolice

Kdo by si pomyslel, že mít perfektní stolici je znakem toho, že vaše vnitřní zdraví je v pořádku. Toto obsahuje průměrná stolice:

  • Voda (přibližně 75%)
  • Pevná hmota (přibližně 25%)

Takzvanou pevnou hmotu můžeme rozdělit na:

  • Mrtvé bakterie
  • Nestravitelné složky z jídla (vláknina a celulóza)
  • Cholesterol
  • Jiné tukové látky

Přesný tvar a vzhled vaší stolice se bude lišit od toho, co jste snědli a pili. Celý proces vzniku stolice trvá přibližně 18 až 72 hodin. Podle Bristol Stool Chart jsou nejlepší typy stolice 3, 4 a 5.

Když máte průjem, je to proto, že stolice se zpracuje rychle a vaše střeva neměla čas získat dost vody na to, aby byla stolice normální. Na druhém konci škály je neschopnost vytvořit stolici do 72 hodin, což je znakem zácpy, která může souviset s jinými zdravotními problémy.

Stolice typu 1 – Malá, tvrdá, hrudkovitá stolice

Tento typ stolice může být znakem akutní dysbakteriózy střevního traktu. Tím, že určité bakterie ve střevě chybí, stolice je nedostatečná, a není schopna udržet vodu. Hrudky stolice jsou malé, pevné a drsné, a mají v průměru 1 až 2 cm. Vzhledem k tomu, že jsou pevné a trochu drsné, mohou způsobit bolest při průchodu střevem. Taková stolice může způsobit anální krvácení.

Je typická pro lidi, kteří podstoupili léčbu antibiotiky, nebo pro ty, kteří mají ve střevě málo vlákniny, nebo konzumují stravu bez vlákniny. To stejné se ale může stát, když hodně vlákniny jíte a nepijete dostatek vody.

Stolice typu 2 – Stolice ve tvaru klobásy s hrudkami

Tato stolice má průměr 3 až 4 cm a často se objeví v důsledku zácpy, kdy zůstává ve střevě několik týdnů. Při průchodu střevem způsobuje bolest a může vyústit až do krvácení, protože je příliš pevná a její velikost přesahuje anální otvor.

Tento typ stolice je typický pro někoho, kdo trpí syndromem dráždivého tračníku.

Stolice typu 3 – Stolice ve tvaru klobásy s popraskaným povrchem

Tento typ stolice je podobný typu 2, ale je zpracován rychleji (obvykle 1 až 2 týdny), a proto také souvisí se zácpou a syndromem dráždivého tračníku.

Stolice typu 4 – stolice ve tvaru klobásy, jemná a hladká

Tento typ stolice má velmi blízko k dokonalé stolici. Její průměr je 1 až 2 cm (což je znakem relativně krátké doby přechodu a dobrého obsahu vlákniny).

Tento typ stolice je typický pro někoho, kdo má stolici jednou denně.

Stolice typu 5 – Měkká stolice s dobře vymezenými hranami

Tento typ stolice je téměř dokonalý. Jeho průměr je 1 až 1,5 cm a je typický pro někoho, kdo má stolici 2 až 3krát denně po konzumaci hlavních jídel.

Stolice typu 6 – Měkká stolice, která má ostré, roztrhané hrany

Tento typ stolice má velmi měkkou texturu. Může se vyskytnout nečekaně, a tím způsobit lidem problémy, pokud nemají nablízku koupelnu.

Můžete mít problémy očistit ji toaletním papírem. Bidet by byl v tomto případě užitečný. Tento typ signalizuje vysoký krevní tlak a stres.

Stolice typu 7 – průjmových typ – volný

Je podobný obyčejnému průjmu, ale v tomto případě se nazývá paradoxní průjem, protože nastává ve spojení se zácpou, doprovázenou stolicí typu 1. Často se s ní setkávají děti a starší lidé.

Barevná stolice

Tak jako velikost, tvar a konzistence stolice, i barva stolice může být významným znakem různých zdravotních problémů.

Normální zdravá stolice (nebo ta, která nenaznačuje nějaký zdravotní problém) má střední/světle hnědou barvu.

  • Černá, šedá, nebo jasně červená stolice: Je znakem toho, že může být přítomné krvácení ve střevním traktu nebo v konečníku. Doporučuje se konzultace se svým lékařem bez odkládání. Někdy však černá stolice může být výsledkem užívání některých léků, různých výživových doplňků a může se objevit i po konzumaci černé lékořice. Nemusí se tedy nutně jednat o patologii.
  • Velmi světle hnědá, šedá, nebo bílá stolice: Toto zvláštní zbarvení stolice může být způsobeno nedostatkem žluče, ačkoli bílá stolice může být výsledkem užívání antacid. Nicméně, tyto typy stolice mohou signalizovat zdravotní problémy, jako jsou cirhóza, hepatitida nebo onemocnění slinivky břišní. To vše jsou vážná onemocnění, a proto, pokud takový stav vnímáte opakovaně, měli byste měli vyhledat lékařskou pomoc.
  • Žlutě zbarvená stolice: Žluto zbarvená stolice může být znakem onemocnění žlučníku, infekce žlučníku nebo Gilbertova syndromu (dědičné poruchy metabolismu žlučového barviva). Pokud se u vás objeví žlutá stolice, měli byste vyhledat svého lékaře.
  • U všech typů však platí – vždy si uvědomujte, než stolici pozorujete, co jste jedli – jaké jídlo (kvalita, barva, složení atd.), jaké potravní doplňky a kolik jste vypili vody.

Páchnoucí stolice

Bez ohledu na to, jakým způsobem si stolici můžete vyšetřit, stolice by neměla vonět. Ale neměla by ani příliš páchnout, protože příliš páchnoucí stolice signalizuje možné zdravotní problémy :

  • Problém s absorpcí
  • Celiakii
  • Crohnovu chorobu
  • Pankreatitidu
  • Cystickou fibrózu

Zdroj: https://www.healthy-holistic-living.com/know-your-poop/