Skip to content
Viki Skácel // v-laska.com

Viktorie Skácel

Ochrana osobních údajů

„Natto“ – fermentované sojové boby

Pokud jste přečetli knihu „Mysterium Kalcium„, pak už možná prozkoumáváte český trh s potravními doplňky, nebo dokonce přemýšlíte o domácí výrobě superpotraviny „natto„, která vám může i při malém denním příjmu zajistit dostatek vitamínu K2. Pokud budete hledat na internetu informace o natto, budete zděšeni, jak jsem byla i já. Popis tohoto nutričně mimořádného jídla není vůbec lákavý. Nicméně obvykle musím mít nejprve svou vlastní zkušenost, než něco odsoudím. A tak jsem začala hledat, jak si natto můžu sama vyrobit doma.

Jelikož se jedná o „živou“ potravinu, kde jsou hlavním „hrdinou“ zcela mimořádné bakteriální kultury, je potřeba její výrobě dát trochu větší pozornost než například míchaným vajíčkům. Prošla jsem několik návodů a doporučení, až mě ze všech nejvíc zaujala stránka, která obsahuje velmi srozumitelné a hlavně jednoduché návody na přípravu fermentovaných jídel – nejen natto, což pro nás může být zajímavým a zdravým zpestřením nového jídelníčku, pokud si dovolíme trochu experimentovat. Tvůrci této stránky jsou opravdoví nadšenci do fermentování a vymýšlení nových a nových receptů, čímž „dýchá“ celý jejich web.

https://superkvasaci.cz/kompletni-navod-na-natto-fermentovany-aromaticky-syr-podobny-tvaruzkum/

Po bedlivém hledání jsem také zjistila, že k domácí přípravě natto budu potřebovat „startér“, tedy speciální bakteriální kulturu, kterou jsem našla za příjemnou cenu zde:

https://www.fermentarum.cz/natto

Další super stránka, kde získáte nejen startér, ale i další návod k přípravě natto (návody můžete srovnat a časem si možná zvolíte svůj postup).

K domácí přípravě natto tedy budete potřebovat suché sójové boby,  hledejte nejlépe non-GMO, co nejlepší kvality. A dál už postupujete podle návodu. Já jsem se rozhodla první natto vyrobit v menší dávce a „slabší“, abych si zvykla, pokud je pravda, že smrdí a je nechutné a je to „slizoun“ a nevím jaké všechny má ještě přezdívky. Namáčela jsem a pak uvařila pouze 1/4 kg sójových bobů a tomu jsem přizpůsobila i množství startéru. U domácí výroby natto dejte také trochu zvýšenou pozornost hygieně (což se zdůrazňuje v návodu), aby vám přítomné bakterie opravdu vyráběly natto a ne nějakou „plíseň domácí“. Do uvařených a ještě horkých bobů jsem vmíchala startér – podle návodu – a k fermentaci jsem použila domácí pekárnu, která je nastavena přesně na 40 stupňů, jak pro fermentování bobů potřebujeme. První pokusnou dávku jsem fermentovala 20 hodin. Výsledný produkt byly lehce sliznaté boby, které vůbec nijak nepáchly ani to nebyl žádný velký slizoun. Naprosto příjemné a chutné.

Jelikož nemusíme sníst celou tuto velkou porci, abychom získali denní dávku vitamínu K2, ale stačí nám pouze jedna plná polévková lžíce, zamrazila jsem si natto do kostkovače na led (trochu větší kostky) a každý den si jednu kostičku nechám rozmrazit a přimíchám k nějakému jídlu, buď k snídani nebo obědu, nebo prostě tak, jak „na to natto“ mám chuť.

Už v průběhu psaní knihy jsem začala měnit poměrně výrazně svůj jídelníček, zařadila jsem víc kvalitních sýrů, víc vajíček a především, změnila jsem snídani, po které vydržíte klidně celé dopoledne, bez pocitů hladu a hledání, co si dát na svačinu nebo přemýšlení o jídle. Podělím se s vámi o návod na jednu tuto skvělou a hlavně rychlou snídani:

  • Jedno vejce (nebo dvě) si rozšleháte v malé misce s kapkou mléka (asi l lžíce), podle chuti můžete přidat i nadrobno nasekaná sušená rajčata, nebo rajčata v oleji
  • přidáte sůl, podle libosti třeba i pepř
  • nahřejete si pánev s troškou olivového nebo kokosového oleje (co máte rádi, nebo to střídáte) a nalijete vejce na pánev, jako když děláte vaječnou omeletu
  • okraje lehce podebereme, aby se tekutý prostředek přelil a omeleta se propékala
  • nahoru nasypeme natto, rozložíme boby (svou denní porci) po celém středu omelety a zasypeme kvalitním nastrouhaným sýrem (Cheddar, Gouda nebo podobným) – množství podle vaší chuti a potřeby
  • necháme ještě malou chvilku, aby byla omeleta lehce propečená, sýr se mírně rozteče, ne příliš
  • jako přílohu si dávám rajčata, papriky, salát, kedluben – jakoukoliv zeleninu máte rádi, nebo si přikrojíte ještě kousek sýra – žádný chléb ani jiné pečivo nepotřebujete, je to opravdu sytá a hlavně nutričně vydatná snídaně, po které nebudete mít hlad ani chutě na sladké.

Druhou a pak už i třetí dávku domácího natto jsem fermentovala delší čas (24 – 26 hodin) a postupně jsem přidávala víc startéru, aby bylo natto trochu silnější a slizovatější. Očekávala jsem „páchnoucí hmotu“, ale není to pravda (zřejmě pokud je natto čerstvě vyrobené). Možná, pokud někde natto stojí delší čas a v nějaké nádobě „stále pracuje“, může být jeho „vůně“ ostřejší a sliz slizovatější, ale když si ho připravím doma, vím přesně, co jím a to si můžu vychutnat.

Přeji i vám dobrou chuť a hlavně vitamínu K2 MK7 tolik, kolik potřebujete, a pokud vymyslíte nové recepty, pište, podělíme se o ně na této stránce s ostatními.

viki