Skip to content

„Havening touch“ laskavý dotyk

Havening touch

(čti hejvning tač)

je technika alternativní terapie vyvinutá Dr. Ronaldem Rudenem, která napomáhá rychlému snížení stavu napětí, úzkosti a strachu, které provázejí člověka často po prodělaných traumatech nebo při dlouhotrvajícím stresu. Terapeutický dotyk, kterého tato technika využívá, napomáhá zvýšení produkce serotoninu v mozku, dochází k uvolnění a odpoutání od rušivých vjemů nebo traumatického zážitku. Uvolnění serotoninu má uklidňující účinek na celé tělo.

Jinými slovy, cílem této techniky je pomoci sami sobě navodit pocit blaženosti – “in haven” – jako v nebi, během krátkého okamžiku a zbavit se myšlenek a pocitů, které vyvolávají úzkost, strach nebo stres či další emoční stavy, které nám ubližují a škodí.

Tato, ve své podstatě velmi jednoduchá ale účinná metoda umí navodit intenzivní proces sebe-léčby, přičemž využívá přirozené, léčebné mechanismy těla. Dr. Ruden vyvinul tuto techniku na základě zjištění, že traumatické události jsou pevně spojeny s částí mozku, která se nazývá Amygdala. V průběhu svého výzkumu objevil velmi rychlý molekulární mechanismus pro trvalé mazání traumatických vzpomínek, který funguje během několika minut.

Klíčem k léčení traumatu je vytvořit v mozku silný signál, jako pocit bezpečí, který aktivuje tento molekulární systém a ten následně vymaže traumatickou vzpomínku. Během Haveningu je mozek doslova „rewired“ – znovu připojen (zkuste si představit, jako když lampu zapnete do zásuvky a lampa se rozsvítí), aby odstranil následky traumatu.

Signály bezpečí jsou generovány specifickými formami uklidňujících dotyků rukou, nedloktí a obličeje.

Asi před 10 lety neurologové objevili specializované nervy v kůži, jejichž účelem je detekovat uklidňující dotyk z „teplého objektu“, jako je například ruka. Tyto nervy vysílají signály přímo do emočních center mozku, aby uvolnil dostatečné množství serotoninu, který navodí v těle pocit hlubokého bezpečí a spojení (přijetí). Tyto mechanismy uklidňujících dotyků se vyvinuly u savců a jsou součástí mechanismu hojení a zotavení z traumatické události.

Dotekem můžeme působit také na druhého člověka, nebo tuto velmi jednoduchou a uklidňující terapii poskytneme sami sobě.

Využívá se u celé řady psychických problémů a traumat, stresu, fóbií, stavů úzkosti, paniky, smutku, zármutku, přetrvávající strachů a pro mnoho dalších. Blahodárně působí také v těhotenství a v podstatě kdykoliv, kdy máme pocit nedostatku pohlazení a lásky.

Zdroj: https://neuroscienceofhealing.com/

Chcete -li se naučit tuto velmi jednoduchou techniku, kterou nazývám „malá meditace“, inspirujte se videem zde:

https://v-laska.com/videa/