Skip to content
Viki Skácel // v-laska.com

Viktorie Skácel

Ochrana osobních údajů

SELF HAVENING – účinná technika při stresu a emočním napětí

SELF HAVENING – účinná technika při stresu a emočním napětí

Dr. Robin Youngson – 10 minutová praxe “Self Havening” (čti : self hejvning) :

Než začnete s tímto velmi jednoduchým “cvičením”, které spíš nazývám malou meditací, Dr. Youngson doporučuje umýt si ruce, protože se budete dotýkat nejen svého těla, ale i obličeje.

Ne tomto videu se naučíte velmi specifickým sebe-uklidňujícím dotykům tak, jak vás Dr. Youngson povede, a zatímco se budete dotýkat svého těla, vysvětlí vám, co se děje ve vašem těle i ve vaší mysli.

Kopírujte pohyby podle návodu ve videu svým vlastním tempem, přičemž libovolně střídáte tři způsoby uklidňujícího dotyku. Postupujte tak, jak je to pro vás nejpříjemnější.

Začněte jemným třením dlaní o sebe – podle videa – a ruce držte vzpřímené. Pohyby jsou přirozené a uvolněné.

Můžete si také dát ruce horizontálně a hladit dlaně, jak ukazuje na videu. Zvolte si způsob, jaký vám nejvíc vyhovuje a chvíli praktikujte lehké tření dlaní na obě strany.

Druhý krok uklidňujících dotyků je, že dlaně si položíte křížem na ramena a hladíte své paže směrem dolů.

Sami si zvolte tlak a tempo, které je pro vás nejpříjemnější a nejvíc uklidňující.

Třetí krok zklidňujících dotyků je hlazení obličeje.

Začnete uprostřed čela a hladíte svůj obličej po stranách a taky můžete přes tváře. Pokud máte brýle, sundejte si je. Postupujte podle ukázky na videu.

Někomu může působit lépe, když prsty obsáhnou celé čelo až do vlasové části hlavy. Cokoliv najdete pro sebe víc léčivé a uklidňující, to si zvolte.

Tyto tři zklidňující dotyky nazývá Dr. Youngson “HAVEN IN TOUCH” – dotyk “jako v nebi”.

Když si zavřete oči, je účinek těchto dotyků ještě mnohem silnější. Zatímco praktikujete střídavě tyto tři kroky uklidňujících dotyků, vnímejte svůj dech, který se pomalu a přirozeně přizpůsobuje těmto jemným pohybům rukou a eliminuje pauzu mezi nádechem i výdechem. Tím se vaše plíce začnou aktivně podílet na tomto plynulém pohybu. Dech se synchronizuje s pohybem rukou.

Můžete udělat deset pohybů a vnímat svůj dech. Ten se pohybům postupně přizpůsobí.

Nechte se vést videem. Zavřete si oči a počítejte od 1  do 10, zatímco střídáte všechny tři způsoby uklidňujících dotyků po vašem těle.

Havening touch ( čti “ hejvning tač” ) – posílá signály prostřednictvím receptorů nervových vláken v kůži, které mají schopnost rozpoznat léčivý a blahodárný dotyk a které jsou přímo spojeny s emočními centry v mozku, a ty okamžitě odesílají signály tělu, že je milováno a že je v bezpečí.

Zatímco opakujete střídavě tyto tři způsoby dotyku, váš dech se přirozeně přizpůsobuje plynulému pohybu, aniž vzniká dechová pauza, vy si můžete opakovat – pokud to tak cítíte :

Jsem v bezpečí, jsem propojen se všemi a se vším, jsem milován(a).

( I am safe, connected, loved.)

Když si zavřete oči a opakujete tyto tři pohyby i tuto mantru, napětí ve vašem těle velmi rychle nahrazuje pocit vnitřního klidu a uvolnění.

Stresem aktivovaný nervový systém se zklidňuje, hormony, které byly vyplaveny do těla díky strachu a napětí se rozpouští, uvolňují se a krevní oběh se vrací pomalu k normálu. 

Všechny systémy, které tělo vyživují se léčí, obnovují a posiluje se imunitní systém.

Tvoje smysly se zklidňují a ty můžeš vnímat mnohem víc ze svého života, než pouze to, co způsobuje tvůj strach, obavy a úzkost.

Stáváš se víc pozitivní k životu a začneš vidět mnohem víc možností a příležitostí ke změně. Staneš se víc kreativním a vynalézavým, a mnohem snáz budeš čelit životním překážkám a výzvám.

V této náročné době je naprosto přirozené cítit strach a obavy, mít strach o své přátele a ty, které milujeme. Toto je zcela přirozené, ale může nám velmi uškodit, když zaměříme příliš pozornosti na ty, kteří trpí, protože tím trpíme taky a pak se může stát, že přemírou trápení a stresu budeme zahlceni.

Naštěstí neurověda nám pomáhá pochopit, jak můžeme transformovat lítost a empatii v soucit.

Soucit je emoce srdce a je léčivá a ochraňující pro obě strany – pro nás i pro druhé. 

Empatii musíme přidat postoj milující laskavosti a přání zmenšit utrpení druhých a to nám umožní transformovat empatii v soucit.

Soucit nám umožňuje být plně přítomni v utrpení druhých, zatímco držíme lásku ve svém srdci, na místo lítosti a strachu.

A právě to je záměrem techniky Havening.

Při střídání těchto tří léčivých a uklidňujících dotyků můžete myslet na člověka, kterého milujete nebo na kterém vám velmi záleží, nebo záleželo v minulosti.

Pak se zaměřte na pocit milující laskavosti a vnímejte jej ve svém srdci. 

Možná ten pocit milující laskavosti můžete vnímat jako nějakou barvu, která začne proudit z vašeho srdce, začne žářit a rozlévat se víc a víc po vašem těle. Představujte si tu barvu, jak nejdřív zaplní váš hrudník, pak břicho a potom proudí dolů do pánve a posílá velmi mocné signály do celého těla, jako je vděčnost, milující laskavost, klid a soucit.

A stane se zázrak.

A tvoje tělo tě pak podpoří každičký den tvého života, aby sis uvědomil, jak pevný a odolný můžeš být.

A zatímco stále opakuješ tyto tři blahodárné léčivé pohyby, představuj si, jak ta barva, která proudí ze srdce, stoupá nahoru přes ramena a krk a uvolňuje všechno napětí a vyplní také všechna místa v hlavě.

Pocit božství se rozlije přes celá ramena, celé ruce až po zápěstí a prsty na rukách. Představuj si, jak se ta barva třpytí a jako jiskry proudí z konečků prstů, takže když se hladíš všemi těmi konejšivými dotyky, tvoříš záplavu barevného světla kolem celého tvého těla.

A pak dovol té barvě, aby se rozprostřela taky dolů, aby proudila skrze tvoje břicho a pánev i tvýma nohama, přes kolena a kotníky až do prstů na nohách.

Celé tvoje tělo je teď naplněno energií milující laskavosti, soucitu a léčení.

A tato energie bude skrze tebe proudit do celého světa.

Pamatujte si:

Když budete upevňovat tento soucit milující laskavosti, mějte stále na mysli, že naše povinnost je pečovat o sebe a soucit k sobě.

Jsme-li zahlceni strachem a emocemi druhých, nejsme schopni pomoci nikomu. 

Buď laskavý k sobě a podporující sebe, jako bys byl sám sobě nejlepším přítelem.

Vždy měj na mysli, že laskavý soucit je naše síla, která léčí a je mnohem mocnější, než jakékoliv medicína. Když naplníš svoje srdce milující laskavostí a soucitem, vytvoříš léčivou energii a záměr, že to stejné posíláš celému světu.

Trápení, strach a obavy by měly odeznít, cítíš mír, klid a bezpečí. 

Mysli na všechny ty, kteří nám v těchto těžkých chvílích pomáhají, na lidi, kteří nemají přátele a jsou sami, na lidi, kteří se trápí a trpí, protože každý z nás si zaslouží soucit a uzdravení.

Ukonči tuto malou meditaci s pocitem vděčnosti k sobě i ke všemu a všem tak, jak to ve svém srdci cítíš, až do posledního pohlazení.

 

Věřím, že shledáte toto malé meditační cvičení užitečným. 

Při stresu, úzkosti a napětí dr. Youngson doporučuje provádět denně.

Zdroj: https://neuroscienceofhealing.com/