Skip to content
Viki Skácel // v-laska.com

Viktorie Skácel

Ochrana osobních údajů

Olej z tresčích jater

Odkaz Dr. Westona A. Price

Jak jste se dočetli v knize „Mysterium Kalcium„, tento mimořádný člověk – lékař Weston A. Price, procestoval celý svět a pobýval se svou manželkou mnoho let u tradičních národů a kultur, aby objevil odpovědi na otázky: „Proč jsme všichni tak nemocní, proč mají děti moderní doby zúžené zubní oblouky, křivé a zkažené zuby nebo proč se staly porody tak těžkými, že spadají nutně do oblasti medicíny? Co se stalo s lidstvem?“ 

Odpovědi, které při svých cestách nalezl, předal dalším generacím ve své rozsáhlé, podrobně zdokumentované práci a knize „Nutrition and Physical Degeneration“ (Výživa a fyzická degenerace).

Jeho práce je tak mimořádná a tak dokonale zdokumentovaná fakty, že je doslova šokující, že až dosud nezajímala medicínskou komunitu, i když tady jde – nebo spíš právě proto, že tady jde – o zdraví celé populace.

Dr. Price už ve 30. letech 20. století přišel na to, že ty skupiny populace, které si zachovaly své tradiční stravování, byly bez výjimky zdravější než jejich modernizované protějšky. Jedním z důležitých zjištění  Dr. Price bylo, že tradiční strava – bohatá na potraviny z živočišných zdrojů, jako jsou vejce, orgánové maso, mléčné výrobky a ryby – je největším zdrojem vitamínů rozpustných v tucích, které jsou „aktivátory“ proteinů, naprosto nezbytných pro správné fungování našeho těla a pro zdravý růst a vývoj dětí. Tradiční strava obsahovala mnohem vyšší hladiny vitamínů, zejména A, D a nezbytný vitamín K2 (který dr. Price nazval Aktivátor X) než moderní strava v USA a Evropě.

Nedostatek základních nutrientů ve výživě svých pacientů dr. Price řešil změnou stravy, kterou sepsal do tzv. Protokolu, který mimo jiné obsahoval také suplementaci olejem z tresčích jater. Zároveň doporučoval svým pacientům vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám. Podrobnosti najdete v mé knize.

Stejně jako existuje nesčetné využití oleje z tresčích jater od doby, kdy byla zpracována první rybí játra, existuje také mnoho metod extrahování oleje. Tyto různé procesy samozřejmě vedou k různým typům oleje. Přestože Dr. Price provedl četné experimenty s olejem z tresčích jater, jeho nejznámější publikované práce nezmiňují konkrétní značky nebo výrobní postupy. Naštěstí jeho nepublikované práce o oleji z tresčích jater se zachovaly a dnes je může využít nadace „Price-Pottenger Foundation“ ku prospěchu nás všech, kteří se zajímáme o své zdraví : https://price-pottenger.org/journal_article/cod-liver-oil-a-historical-perspective/

Když jsem při psaní knihy hledala na internetu, jaké možnosti máme u nás v česku, bylo pro mě velkým a příjemným překvapením, že si dokonce můžeme koupit výrobky značky „Green Pasture„, jejíž vznik je přímo spojen s výzkumem a závěry studií dr. Westona Price a o kterých, podle ocenění a uznání – nepochybuji. O výrobci si můžete přečíst zde: https://www.greenpasture.org/about-us/

Produkty vynikající kvality  – jako je Fermentovaný olej z tresčích jater a další, najdete u nás c česku – zde: https://www.biolevel.cz/vyhledavani/?string=green+pasture

V této souvislosti vám doporučuji bedlivě číst popis výrobků a všechna doporučení nadace Price-Pottenger, abyste měli z oleje ten největší možný užitek a nezpůsobili si žádné obtíže. To vše je uvedeno na této stránce, dostupné v češtině.

Fermentovaný olej z tresčích jater si můžete koupit také jako pastu nebo v kapslích, přímo v kombinaci s máselným olejem nejvyšší kvality (krávy jsou na zelené pastvě = green pasture), zejména v případě, že vaše strava neobsahuje dostatek vitamínu K2 a dostatek kvalitních tuků živočišného původu https://www.biolevel.cz/fermentovany-olej-z-trescich-jater-s-maselnym-tukem–120kapsli–raw/

Dr. Price radil, že olej z tresčích jater lze užívat s kvalitními mléčnými výrobky s vysokým obsahem tuku. Doporučoval máslový olej s vysokým obsahem vitamínů (zejména K2), smíchaný s přibližně stejným dílem oleje z tresčích jater, rovněž s velmi vysokým obsahem vitamínů.

Tato kombinace je umístěna do kapsle obsahující přibližně 0,6 g. Dvě nebo tři z těchto kapslí se podávají s každým jídlem – stravou upravenou tak, aby poskytovala minerály a další nutriční faktory, včetně vitamínů rozpustných ve vodě. Dr. Price dospěl k závěru: „Olej z tresčích jater je dostupný jako zdroj posílení mléčných výrobků, rostlinných a živočišných potravin. I když má velkou nutriční hodnotu, může obsahovat a pravděpodobně často obsahuje látky, které jsou nežádoucí; proto by se měl podávat v malých dávkách a měly by se používat pouze produkty vysoké kvality, s nejvyšším přirozeným obsahem vitamínů.“

Máselný olej s vysokým obsahem vitamínů, zejména K2, vyrobený z mléka krav krmených trávou z časného jara, užívaný ve stejných dílech s olejem z tresčích jater, vytvořil symbiotický efekt, a jak zjistil dr. Price, tato směs je „mnohem účinnější než každá látka samostatně“, což umožňuje používat menší dávky .

Vysvětlil: „S výjimkou pozdních fází těhotenství nepředepisuji více než polovinu čajové lžičky (směsi – pasty) s každým ze tří jídel denně“, což je dávka, která vylučuje toxicitu. 

Důležité upozornění !!!

https://www.westonaprice.org/cod-liver-oil/#gsc.tab=0

Dr. Price vždy dával olej z tresčích jater spolu s máslovým olejem s vysokým obsahem vitamínů, extrahovaný pomalou odstředivkou z kvalitního jarního nebo podzimního másla. Zjistil, že samotný olej z tresčích jater je relativně neúčinný, ale v kombinaci s máslovým olejem poskytuje vynikající výsledky.

Nyní víme, že máslový olej je vynikajícím zdrojem vitamínu K2, který je potřebný k vyvážení vitamínů A a D v oleji z tresčích jater. Dalšími dobrými zdroji vitamínu K2 v západní stravě jsou kvalitní sýry, vyráběné dlouhým procesem fermentace, tuk a játra kachen a hus či z běžně dostupných potravin to je máslo a vaječné žloutky. Bez rovnováhy vitamínu K2 by olej z tresčích jater mohl vést k srdečním potížím, kostním problémům, zubnímu kazu a onemocnění dásní.

Stejně tak omega-3 mastné kyseliny v oleji z tresčích jater vyžadují rovnováhu omega-6 arachidonovou kyselinou (AA), která se nachází v másle, masových tucích, orgánovém mase a vaječných žloutcích. Bez rovnováhy AA ze živočišných tuků by olej z tresčích jater mohl přispívat ke kožním problémům a problémům s trávením.

Ujistěte se, že když užíváte olej z tresčích jater, zařadíte do svého jídelníčku také zdroje AA a vitamínu K2. Nadace žádá, aby olej z tresčích jater do svého jídelníčku nezařazovali lidé, kteří nejedí dostatek těchto živočišných potravin. Je důležité, aby se lidé stravovali podle jejich diety a doporučení pro těhotné a nevybírali si jen její část.

Když dr. Price podával pod jazyk umírajícím lidem, u jejichž postele již probělo „poslední pomazání“, směs oleje z tresčích jater a máselného tuku z pastevního chovu, tito lidé se zotavili, k čemuž by nedošlo, pokud by podával tento olej jen samotný.

Zdroj: https://www.westonaprice.org/health-topics/nutrition-greats/francis-m-pottenger-md/#gsc.tab=0