Skip to content

Co je emocionální inteligence ?

Emocionální inteligence je něco nezachytitelného, nemateriálního v nás. Má vliv na naše chování, naviguje nás skrze složité sociální vztahy a vytváří osobní rozhodnutí pro dosažení pozitivních výsledků.

Desítky let výzkumu potvrzují, že emocionální inteligence je zásadním faktorem k dosažení hvězdných výkonů, nezávisle na ostatních lidech. 90% velmi úspěšných lidí má vysokou emocionální inteligenci (dále jen EI). Navzdory její obrovské důležitosti je složité zjistit, kolik jí máte a co můžete dělat, pokud vám chybí. Můžete podstoupit vědecké testování, které je velmi drahé. Proto jsem zanalyzoval asi přes milion talentovaných lidí. Z výsledků je jasné, že tito lidé disponují následujícími vlastnostmi:

1. Obrovsky bohatá slovní zásoba pro emoce

Všichni lidé mají emoce ale jen pár lidí je dokáže přesně definovat nebo zaznamenat, když přijdou. Pouze 36% lidí toto dokáže, což je problém, protože nepojmenované emoce zůstávají nepochopeny a to vede k chybnému výběru, neproduktivním akcím, a to vede ke zcestným životním rozhodnutím.

Lidé s vysokou EI se stali mistry svých emocí, protože jim rozumí a používají bohatý emocionální slovník. Zatímco většina lidí popíše pocit jednoduše jako např. „cítím se špatně“, emocionálně inteligentní lidé mohou popsat, že se cítí podrážděně, frustrovaně, utlačovaně nebo úzkostně. Čím přesněji svůj pocit označíte, tím přesněji víte, jak se cítíte, co ho způsobilo, a co s tím pocitem máte dělat.

2. Lidé vás zajímají

Emocionálně inteligentní lidi vždy zajímá, jak se ostatní lidé okolo nich cítí a je jedno, zda jsou to uzavření nebo otevření lidé. Tato zvědavost je produktem empatie, jedné z nejzásadnějších vlastností, která je branou k EI. Čím více se zajímáte o druhé lidi a o to, čím procházejí, tím jste zvědavější.

3. Milujete změnu

Emocionálně inteligentní lidé jsou flexibilní a konstantně se adaptují na každou situaci. Vědí, že strach ze změny je paralyzující a zásadně ohrožuje jejich úspěch a štěstí. Vyhledávají štěstí za prvním rohem a vytváří plány k jeho realizaci.

4. Znáte své slabé a silné stránky

Emocionálně inteligentní lidé nejen rozumí emocím ale navíc ví, v čem jsou dobří a v čem špatní. Vědí také, kdo a co je motivuje (lidé i prostředí) k úspěchu. Mít vysokou EI znamená, že znáte své síly a víte, jak je použít pro svůj úspěch, zatímco své slabé stránky držíte na uzdě.

5. Jste vynikající odhadce charakteru

Emocionální inteligence vede k sociálnímu povědomí. Ke schopnosti číst lidi, k pochopení jejich podstaty, motivace a dokonce odhaluje i jejich hluboko ukryté, pravé motivace. Víte, čím si procházejí a časem se stáváte mistrem v odhadu charakteru. Zatímco běžní lidé na nějaké společenské události mluví nudné fráze a prosazují své ego, vy jste schopni „číst mezi řádky“ a odhalit tak faleš podle pouhé barvy hlasu nebo zaznamenat flirt, kdy jsou flirtující osoby přesvědčeny o své nenápadnosti. Lidé pro vás nejsou tajemstvím.

6. Je těžké na vás útočit

Pokud znáte svoji motivaci, víte, kdo jste, je velmi těžké vás urazit. Emocionálně inteligentní lidé jsou sebevědomí a mají otevřenou mysl, což jim vytváří pořádnou hroší kůži. Můžete si tak dělat ze sebe legraci nebo dovolit lidem, aby se vám vysmáli, protože přesně znáte hranici mezi humorem a ponižováním.

7. Víte, jak říci ne (sobě i ostatním)

Emocionální inteligence je o tom, jak prohloubit svoji sebekontrolu. Dokážete v reakci zpozdit svoje uspokojení argumentovat a tím se vždy vyhnete impulzivní akci. Výzkum univerzity v San Franciscu potvrdil, že lidé, kteří nejsou schopni říci „ne“ daleko více zažívají stres, vyhoření a dokonce deprese. Říci ne je pro většinu lidí skutečná výzva. Ne je mocné slovo, které je nutné používat. Když přijde čas říci ne, emocionálně inteligentní lidé nepoužívají fráze typu: „Nejsem si jistý, ještě nevím.“ Říci ne nabídnutým závazkům vám dává prostor pro vlastní smysluplné závazky. Jedině tak můžete dosáhnout svých nejvyšších cílů a největších snů.

8. Nechte plavat své chyby

Emocionálně inteligentní lidé se distancují od svých chyb ale nezapomenou na ně. Mají o svých chybách povědomí, jsou schopni se adaptovat a nastavit se na úspěch. Znamená to přetavit svoje vědomí do polohy znát své chyby ale nelpět na nich. Přílišné připomínání svých chyb vede ke stresu a úzkosti a jejich zapomenutí vás odsoudí k opakování stejných chyb. Klíčem k rovnováze je transformace svých slabých stránek na „zlaté dukáty“. Použít svou slabost, jako sílu je dávné umění, které způsobí, že po sražení na kolena se okamžitě postavíte zase na nohy.

9. Dáváte a neočekáváte nic na oplátku

Pokud vás někdo spontánně obdaruje a nic za to nechce, zanechává hluboký dojem. Můžete se třeba s někým bavit o nějaké knize a při příštím setkání vám dotyčný tu knihu přinese. Myslel na vás, koupil vám ji a přinesl. Emociálně inteligentní lidé vytvářejí nejhlubší mezilidské vztahy, včetně těch partnerských, protože neustále myslí na ostatní.

10. Nemáte v sobě nepřejícnost

Negativní emoce, které přicházejí s nepřejícností jsou důsledkem nahromadění stresu. Pouhé pomyšlení na nepříjemnou situaci nastaví vaši psychiku do bojového modu nebo chcete utéci. Jde o obranný mechanismus, který vás donutí vstát a bojovat nebo utéci od situace, kterou vnímáte, jako ohrožení. Pokud dojde k okamžitému ohrožení, zachrání vám tato vlastnost život. Ale pokud se ohrožení odehrálo v minulosti a vy na něj stále myslíte, dochází k takovému hromadění stresu, že vás může doslova usmrtit. Vědci z University Emory potvrdili, že přítomnost stresu vede k srdečním poruchám. Nechat minulé události plavat je základ duševního zdraví.

11. Jste schopni neutralizovat „toxické“ lidi

Vyrovnat se s toxickými lidmi je nejtěžší a nejvíce vysilující. Lidé s vysokou EI při konfrontaci s těmito lidmi precizně kontrolují své emoce. Pokud je konfrontace nevyhnutelná, přistupují k ní racionálně. Identifikují své vlastní emoce a nedovolí, aby k situaci přidali další negativní emoce. Jsou schopni poznat postoj toxické osoby a vždy jsou schopni nalézt řešení a společné body. Dokonce i když je toxická osoba nesnesitelná, jsou schopni ze situace vyjít s nadhledem a nenechají se vtáhnout do hry.  V případě setkání se sociopatem, co nejdříve opouštějí konfliktní prostor. S lidmi, kterým chybí část mozku se nedohodnete.

12 Nehledáte dokonalost

Emocionálně inteligentní lidé nehledají dokonalost, protože vědí, že neexistuje. Lidské bytosti jsou tímto globálním společenským systémem znetvořeni a mají mnoho chyb. Když si dáte za cíl dokonalost, vždy skončíte s pocitem prohry, který redukuje vaše úsilí a chcete to vzdát. Skončíte lamentováním, co vše jste udělali špatně a jak jste to mohli udělat jinak, místo abyste stále směřovali kupředu. Vzrušujte se tím, co děláte a sledujte svůj budoucí úspěch.

13 Važte si toho, co máte

Trávit čas myšlenkami, za co všechno jste vděčni, je velmi prospěšná činnost. Také to zlepšuje náladu a snižuje hladinu kortizolu, a tím i stresu o 23%. Vědci kalifornské univerzity Davis prokázali, že lidé, kteří každý den vyjadřují ocenění života mají znatelně lepší náladu, fyzické zdraví i energii. Zdá se, že výše hladiny kortizolu je životně důležitá věc.

14 Odpojte se

Zůstávat pravidelně o samotě drží váš stres na nízké úrovni a umožnuje vám žít v přítomném momentu. Jste-li na mobilu k zastižení 24/7, a tedy nonstop, vystavujete se konstatním dávkám přívalu stresu. Vzdálit se od mobilu nebo ho dokonce vypnout, přináší neuvěřitelnou psychickou i fyzickou úlevu. Pouhé okamžité nečtení emailů prudce snižuje stres. Technologie nás propojily a je očekáváno, že budeme stále k dispozici. To je jeden z největších důvodů snížení kvality života a spolehlivě vás dostane do nemocnice. Vykašlete se na maniakální touhu ostatních po nesmyslné komunikaci jen proto, že nevydrží sami. K čemu je dobře uzavřený obchod, když ležíte v ještě lépe uzavřené rakvi.

15 Kofein s rozumem

Káva v přílišném množství způsobuje hromadění adrenalinu, který je v této nezdravé společnosti pouhým zdrojem vzteku. Emocionálně inteligentní lidé se zbaví adrenalinu milováním či kreativitou.

16 Dostatečný spánek

Emocionálně inteligentní lidé vědí, že dostatek spánku je zdrojem energie pro zvládání problémů tohoto světa.

17 Zastavte negativní samomluvu

Čím více negativních myšlenek vyslovíte, tím více jim dáte energie. Většina našich myšlenek nejsou fakta, jsou to pouhé myšlenky. Pokud máte občas pocit, že se něco děje stále dokola nebo se to neděje vůbec, jde o způsob, jak váš mozek řeší pocit ohrožení. Emocionálně inteligentní lidé dokáží oddělit své myšlenky od faktů. Věřit svým myšlenkám je největší iluze současného lidstva.

18 Nikomu nedovol omezovat tvou radost

Pokud tvá radost záleží na přítomnosti ostatních lidí, nejsi už nikdy mistrem své radosti. Pokud emocionálně inteligentní lidé vědí, že se jim něco povedlo, nenechají si kritikou od ostatních zkazit radost. Vědí, že názory ostatních jsou odrazem jejich duševního stavu a nemají s jejich realitou nic společného. Znají svoji pravdu hluboko uvnitř sebe.

 

Tento text jse si dovolila vyjmout z blogu Richarda Maška, blog iDnes.cz