Skip to content

Osm mýtů o lepku

Je pravda všechno, co říkají o lepku, nebo je to zase trochu jinak ?

Paradoxní je, že definice lepku je stejná už 60 let a vůbec se nevyvíjí ? Není to podivné ?

  • Mýtus číslo 1 : Lepek se vyskytuje pouze v pšenici, ječmeni a žitě a někdy i v ovsu.

Není to pravda ! Lepek není pouze jedna bílkovina, která se nachází JEN v několika málo druzích obilovin. Naopak, je to obrovský rod bílkovin. A jen jedna z nich, gliadin, která je v pšenici, ječmeni a žitě, byla rozsáhleji studována. Každý druh obilí obsahuje jeden nebo více druhů lepkových bílkovin. Jedna studie identifikovala 400 nových druhů lepku, z nichž 60 bylo škodlivějších, než ta forma lepku, kterou lékaři nejčastěji testují.

  • Mýtus číslo 2 : Pokud trpíte citlivostí na lepek, můžete bez obav jíst celozrnné produkty, můžete jíst kukuřici a rýži.

Není to pravda ! Všechny obiloviny obsahují nějakou formu lepku. Výzkumy ukazují, že u osob citlivých na lepek je kukuřice (i kukuřičný olej) také zdrojem četných střevních a dalších zdravotních problémů. Uvědomte si, že kukuřice je obilovina, nikoliv zelenina, a že se vyskytuje v tisících tzv. „Frankenjídlech“ – tedy v jídlech nezdravých a nekvalitních. Je to levné !

Seznam některých „skrytých kukuřičných přísad“ (bohužel se mi nepodařilo najít nic podobného v češtině)

skryte gmo ingredience

  • Mýtus číslo 3 : Konzumace mléčných výrobků je bezpečná, protože jsou bezlepkové.

Není to pravda ! Mnoha studiemi bylo zjištěno, že mléko, které v dnešní době konzumujeme, může náš imunitní systém rozpoznat jako „lepek“, takže jste-li na lepek citliví, imunitní systém okamžitě zareaguje.

  • Mýtus číslo 4 : Pokud nemáte celiakii, můžete jíst tolik lepku, kolik se vám zachce.

Není to pravda ! Celiakie je jen špičkou ledovce citlivosti na lepek a je jen jednou z mnoha autoimunitních onemocnění, které může lepek – zejména při nadměrné konzumaci – způsobit.

  • Mýtus číslo 5 : Citlivost na lepek je totéž, jako celiakie.

Není to pravda ! Většina lidí (a bohužel mnozí z nich právě ve zdravotnictví) si myslí, že lepek postihuje pouze střeva. Neuvědomují si, že citlivost na lepek je ve skutečnosti doprovázena celou řadou dalších příznaků od bolestí hlavy až po bolesti svalů, artritidu či hypothyreózu. Celiakie je pouze jedním z projevů citlivosti na lepek.

  • Mýtus číslo 6 : Laboratorní testování citlivosti na lepek má 100% přesnost.

Není to pravda ! Ve skutečnosti neexistuje laboratorní test na všechny různé formy lepku. Když lékaři vyšetřují krev kvůli reakcím na lepek, test se zaměřuje pouze na jeden druh lepku (ze 400 druhů ??), který se vyskytuje v pšenici, ječmeni a žitě, což vytváří falešný pocit bezpečí. Dokonce i ty nejpokrokovější laboratoře na světě testují pouze několik forem lepkových proteinů.

  • Mýtus číslo 7 : Jíst bezlepkově je nebezpečné, pokud člověk není citlivý na lepek.

Není to pravda ! Ve skutečnosti je to tak, že pokud je jeden člen domácnosti citlivý na lepek, nejsnáze lze dotyčného přesvědčit k bezlepkové dietě tím, že ho celá rodina podpoří a přidá se k němu, tedy začne se stravovat stejným způsobem. Výsledkem je obvykle zlepšení zdraví celé rodiny ! Neexistují žádné vědecké ani věrohodné důkazy o tom, že lidé ke svému životu nutně potřebují obiloviny.

  • Mýtus číslo 8 : Bezlepkové potraviny jsou bezpečné.

Není to pravda ! Tyto potraviny obvykle obsahují další obiloviny, škroby, kukuřici a sóju a v konečném důsledku mohou napáchat ještě víc škody na zdraví dotyčného, který je s důvěrou konzumuje.

psenice lepek

V odkazu „knihy“ doporučuji knihu : Život bez pšenice

(věřte mi, stojí minimálně za přečtení) Viki

 

Nový Kurz

Šišinka – brána vědomí

Techniky probuzení a aktivace šišinky mozkové

„Šišinka“ bude 2denní – víkendový – intenzivní kurz, jako vždy plný informací, ale hlavně meditací a několika zajímavých technik, které využijeme k rychlejšímu probuzení a aktivaci šišinky mozkové – epifýzy.