Skip to content

Nebezpečí vysokoproteinové stravy

Ve snaze ubrat nadbytečná kila zkoušíme často vysokoproteinové diety, zejména proto, že slibují rychlé zhubnutí. Často ale nepřemýšlíme, jak taková dieta „zamává“ s naším tělem a neuvědomujeme si, jak reagují naše orgány.

Tyto diety jsou silně toxické, obzlášť jedná-li se o zvířecí bílkoviny. Tělo musí vynaložit spoustu času a energie, aby je rozštěpilo na jednoduché aminokyseliny, neboť bílkovinné struktury nemůže nijak využít a energii potřebnou k jejich rozložení samozřejmě získává štěpením tuku. Aminokyseliny nejsou ale palivo pro buňky !

Aminokyseliny jsou stavební materiál potřebný pro růst a opravu tkání. Neslouží jako buněčné palivo a ani k tomu nebyly určeny.

Pokoušíme-li se rozložit aminokyseliny na palivo, což vyžaduje nesmírně energie, poškodíme si tkáně jater, slinivky a ledvin. Připravíme se rozvněž o svalovinu, takže zeslábneme a v mnoha případech to může končit i tragicky.

proteinova dieta

Podívejme se na to prodrobněji :

Pokud konzumujeme bílkovin víc, než potřebujeme, část z nich se změní na látky „cukerné“ povahy a ty se dál mění na tuk. Druhá část dává vznik látkám „tukové“ povahy. Obojí se nakonec přemění na energii. Bílkoviny obsahují organicky vázaný dusík, který je dvousečnou zbraní. Pokud je ho v těle nadbytek, protože se nevyužil ke stavbě bílkovin, dojde k produkci „katabolitů“, čili odpadních látek. Hlavním z nich je močovina a její nadbytek může být např. zdrojem tvorby močových kamenů, nebo jednou z příčin nemoci dna. Důsledkem zvýšení koncentrace látek cukerné povahy je také zvýšená hladina krevního cukru a nadbytku látek tukové povahy zase způsobí zvýšení hladiny triacylglycerolů (TAG) v krvi.

Nadměrný příjem proteinů kromě toho znamená mimořádnou zátěž pro žaludek a celý trávicí trakt. Žaludek musí vyprodukovat obrovské množství kyseliny solné a pepsinu, aby mohly být bílkoviny rozloženy. To zde ani nemluvím o přidaných látkách – toxinech – v potravinách, zejména v mase, uzeninách, sýrech, mléčných výrobcích atd.

To vše jsou pro tělo látky kyselé povahy a kyselé prostředí v těle pak vytváří hnití ve střevech, záněty, hlen a je živnou půdou pro nejrůznější patologie, tedy je příčinou celé řady onemocnění, až po rakovinu. Je opravdu důležité porozumět biologickým potřebám našeho těla a uvědomit si zničující dopady, které nám může taková dieta přinést.

obesita ve svete

Chcete-li zhubnout a dokonce upevnit své zdraví, řešení hledejte v jednoduchcých cukrech.

Cukry jsou palivo, bez něhož buňky nemohou žít. Avšak musí to být jednoduché cukry, které jsou obsaženy v ovoci a zelenině.

Složené cukry – například v obilí, rafinovaném cukru nebo v mléčných výrobcích, způsobují ukládání tuku, jsou kyselé a vysoce obstrukční. Syrové ovoce a zelenina představují bohatý zdroj živin, včetně jednoduchých cukrů a aminokyselin. Tyto potraviny vám srazí váhu, zejména, pokud je jíte syrové. Také vás pročistí a posílí štítnou žlázu a nadledviny. Hlavně si uvědomte, že tělo ke svému životu nutně potřebuje žlázy, které řídí všech 76 bilionů buněk těla, ovlivňují metabolismus zažívání, cukerný metabolismus, tukový metabolismus, což spolu dohromady rozhoduje o tělesné váze a energetických hladinách těla.

 

Více o jednotlivých potravinách a velmi podrobně o vlivu potravin na systémy našeho těla najdete v knize „Zázračná detoxikace“ (viz. knihy)

 

Nový Kurz

Šišinka – brána vědomí

Techniky probuzení a aktivace šišinky mozkové

„Šišinka“ bude 2denní – víkendový – intenzivní kurz, jako vždy plný informací, ale hlavně meditací a několika zajímavých technik, které využijeme k rychlejšímu probuzení a aktivaci šišinky mozkové – epifýzy.